Шановні мешканці Луцької міської територіальної громади!
Відповідно до Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» пропоную вам звіт про роботу за 2023 рік.
Війна продовжує ставити перед нами нові завдання та виклики, тому у 2023 році пріоритетними залишалися підтримка військових, виконання бюджету, економічний розвиток та життєзабезпечення громади, соціальна сфера.
Дякую кожному захиснику та захисниці, хто боронить Україну від ворога, кожному волонтеру, хто підтримує наших воїнів, кожному, хто допомагає українцям, які знайшли у нашій громаді порятунок від війни, кожному медику, освітянину, підприємцю, працівнику комунальних служб, виробництва та сфери послуг, кожному жителю громади, які своєю працею, сплаченими податками та власними коштами наближають нашу перемогу.
Дякую усім вимушено переселеним особам, які, проживаючи у Луцькій громаді, працювали та були суспільно активними.
Дякую депутатам Луцької міської ради та членам виконавчого комітету за оперативну та професійну роботу.
Дякую усім міжнародним партнерам і донорам за допомогу, можливість реалізовувати плани та розвивати нашу громаду.
Вшановуємо пам’ять кожного воїна, який віддав своє життя за нашу державу.
Доходи
До бюджету Луцької міської територіальної громади за 2023 рік надійшло доходів у сумі 3 588,4 млн грн при уточнених призначеннях 3 560,4 млн грн. Виконання склало 100,8 %.
До загального фонду бюджету надійшло доходів, без врахування трансфертів, у сумі 2 811,3 млн грн, що на 366,2 млн грн більше попереднього звітного періоду.
Податок на доходи фізичних осіб продовжує формувати основну частину доходів загального фонду бюджету та в обсязі доходів загального фонду склав 66,5 %. До бюджету надійшло 1 868,7 млн грн, що становить 98,5% від уточнених призначень. У порівнянні з 2022 роком податку отримано на 175 млн грн більше.
Внесеними змінами до Бюджетного кодексу України податок на доходи фізичних осіб від оподаткування грошового забезпечення одержаного військовослужбовцями з жовтня 2023 року тимчасово зараховується до державного бюджету. Таким чином, за період з січня по вересень надходження у бюджет громади склали 207,8 млн грн, при плані – 354 млн грн, недоотримано 146,2 млн грн.
До спеціального фонду бюджету за 2023 рік надійшло 211,7 млн грн, що становить 125,8% планових показників, у тому числі до бюджету розвитку – 24,7 млн грн, або 159,3 % планових показників.
Від продажу земельних ділянок надійшло 21,7 млн грн: шляхом викупу – 13 млн грн, шляхом проведення земельних торгів (аукціонів) у формі електронних аукціонів з продажу земельних ділянок несільськогосподарського призначення комунальної власності – 8 700 тис. грн.
Коштів від відчуження майна, що перебуває в комунальній власності, отримано 2,8 млн грн, що становить 95 % від плану.
Видатки
У 2023 році з бюджету територіальної громади проведено видатки на суму 3 703,1 млн грн, з них: видатків загального фонду – 2 970,8 млн грн, спеціального фонду – 732,3 млн грн.
Субвенцій використано в сумі 537,0 млн грн, з них: на освіту – 535,6 млн грн, на підтримку найуразливіших верств населення – 1,4 млн грн.
Власні доходи бюджету спрямовувались в першу чергу на забезпечення якісного функціонування закладів бюджетної сфери.
Із загального фонду бюджету громади на фінансування установ соціально-культурної галузі спрямовано 1 854,2 млн грн. З них: на заклади та заходи освіти – 1 566,7 млн грн, на охорону здоров’я – 74,0 млн грн, на соціальний захист – 92,0 млн грн, заклади і заходи культури – 67,2 млн грн, фізичної культури і спорту – 54,3 млн грн.
У звітному періоді реверсної дотації державному бюджету перераховано на суму 133,6 млн грн.
Соціальне спрямування бюджету підтверджується економічною структурою видатків. Так, переважна частина усіх власних доходів загального фонду бюджету – 1 441,3 млн грн, або 58,6%, була спрямована на захищені статті. З них: на заробітну плату з нарахуваннями працівникам бюджетної сфери було виділено 45,3% (1 113,0 млн грн), оплату енергоносіїв – 7,4 % (182,5 млн грн), медикаменти – 1,1 % (27,9 млн грн), продукти харчування – 1,8 % (44,7 млн грн), виплату стипендій та допомог – 3 % (73,2 млн грн).
Заробітну плату працівникам бюджетної сфери було профінансовано в повному обсязі та відповідно до встановлених чинним законодавством умов оплати праці та розміру мінімальної заробітної плати. Середня заробітна плата працівника бюджетної сфери за місяць склала майже 10 300 грн.
Підтримка військових частин Збройних сил України та інших військових формувань здійснювалася відповідно до “Програми покращення матеріально-технічного забезпечення військових частин, проведення заходів мобілізаційної підготовки на 2023 рік”, “Програми заходів територіальної оборони Луцької міської територіальної громади на 2022-2024 роки”, “Програми виконання доручень виборців та здійснення депутатських повноважень депутатами Луцької міської ради VIII скликання на 2021-2025 роки”. На їх реалізацію спрямовано 122,9 млн грн.
На виконання “Програми забезпечення особистої безпеки громадян та протидії злочинності на 2021-2023 роки” з метою зміцнення матеріально-технічної бази правоохоронних органів міської територіальної громади спрямовано 15,8 млн грн.
На заходи із запобігання надзвичайних ситуацій було виділено 38,4 млн грн.
Бюджет 2023 року мав значну соціальну спрямованість на підтримку учасників бойових дій, внутрішньо переміщених осіб, малозабезпечених, осіб з інвалідністю.
Так, на реалізацію Комплексної програми соціальної підтримки ветеранів війни та членів їх сімей на 2021-2023 роки використано 27,7 млн грн. Кошти спрямовано на:
- забезпечення відпочинку та проведення заходів із психологічної реабілітації шляхом направлення до санаторно-курортних закладів;
- надання адресної грошової допомоги на оплату житлово-комунальних послуг, електричної енергії ветеранам війни та членам їх сімей;
- одноразову адресну грошову допомогу на вирішення соціально-побутових проблем та лікування;
- надання адресної грошової допомоги сім’ям загиблих (померлих);
- надання матеріальної допомоги для встановлення пам’ятників на могилах загиблих (померлих);
- одноразову матеріальну допомогу в розмірі 5,0 тис. грн військовослужбовцям, які призвані на військову службу за контрактом до Збройних сил України;
- харчування дітей військовослужбовців у закладах дошкільної освіти та закладах загальної середньої освіти;
- проведення безкоштовного стаціонарного лікування, амбулаторного лікування, надання стоматологічної допомоги та проведення зубопротезування військових і членів їх сімей;
На реалізацію заходів Програми соціальних виплат дітям у Луцькій міській територіальній громаді впродовж року виділено 5,4 млн грн. На Програму соціального захисту населення Луцької міської територіальної громади – 34,8 млн грн. На Програму забезпечення житлом на умовах співфінансування учасників АТО/ООС та членів їх сімей – 500 тис. грн.
На Програму розвитку соціальних послуг у Луцькій міській територіальній громаді виділено 2,4 млн грн.
Видатки на освіту впродовж 2023 року склали 1 636,0 млн грн. З них: за загальним фондом – 1 566,7 млн грн, у т. ч. за рахунок освітньої субвенції – 533,6 млн грн, спеціальним фондом – 69,3 млн грн.
Заклади загальної середньої освіти не були забезпечені в повному обсязі коштами освітньої субвенції. Отож, додаткові витрати бюджету Луцької міської територіальної громади за 2023 рік становлять 70,4 млн грн.
На утримання 5 закладів професійно-технічної освіти спрямовано 123,6 млн грн, із них за рахунок коштів бюджету територіальної громади –110,2 млн грн, за рахунок коштів освітньої субвенції – 13,4 млн грн.
Початкову мистецьку освіту в Луцькій громаді надають художня, мистецька та 3 музичних школи, у яких навчається 2 330 дітей. Видатки на надання спеціальної освіти цими 5 закладами в звітному періоді склали 74,3 млн грн, з них: із загального фонду – 71,8 млн грн, спеціального фонду – 2,5 млн грн.
З метою забезпечення належних умов для здійснення навчального процесу та утримання дітей у навчальних закладах за рахунок бюджету розвитку було спрямовано 11,9 млн грн.
Видатки на охорону здоров’я впродовж звітного періоду склали 79 млн грн. З них: із загального фонду – 73,9 млн грн, спеціального фонду – 5,1 млн грн.
Зокрема: на програму “Здоров’я мешканців Луцької міської територіальної громади на 2021-2025 роки” – 25,5 млн грн;
на програму “Фінансова підтримка комунальних підприємств охорони здоров’я Луцької міської територіальної громади на 2021-2025 роки” – 50,4 млн грн;
на реалізацію “Комплексної програми соціальної підтримки ветеранів війни та членів їх сімей на 2021-2023 роки” – 2,1 млн грн.
З бюджету розвитку в 2023 році було спрямовано 5,8 млн грн на придбання медичного обладнання та капітальні ремонти медичних закладів. Зокрема, для КП «Луцький клінічний пологовий будинок» придбано наркозно-дихальний апарат, медичну апаратуру для діагностики та лікування новонароджених, проведено централізовану систему забезпечення повітрям у гінекологічному корпусі, а також розпочато капітальний ремонт операційного блоку КП «Медичне об'єднання Луцької міської територіальної громади».
Видатки на галузь культури в звітному періоді склали 77,5 млн грн. З них: із загального фонду – 67,2 млн грн, спеціального фонду – 10,3 млн грн.
На організацію культурно-просвітницьких, літературно-мистецьких заходів, на проведення заходів з нагоди відзначення історичних подій і пам’ятних дат виділено 3,9 млн грн.
На функціонування Палацу культури міста Луцька, центру культури “Княгининок”, інших клубних закладів у звітному періоді спрямовано 26,5 млн грн. На діяльність комунальної організації “Музей історії сільського господарства Волині-скансен” спрямовано 2,6 млн грн.
На роботу бібліотечних установ використано 20,6 млн грн. На реалізацію програми оновлення та розвитку КП “Луцький зоопарк” профінансовано 13,8 млн грн.
Капітальні видатки на заклади культури склали 1,6 млн грн. Кошти спрямовані на придбання оргтехніки, літератури тощо.
Видатки на фізичну культуру та спорт за 2023 рік становлять 58,0 млн грн. З них: із загального фонду – 54,3 млн грн, спеціального фонду – 3,7 млн грн.
Зокрема, для проведення навчально-тренувальних зборів і змагань міського та всеукраїнського значення було виділено 2,2 млн грн, а на утримання центру фізичного здоров’я населення «Спорт для всіх» – 3,4 млн грн.
З метою стимулювання успішних виступів спортсменів на Всеукраїнських і міжнародних змаганнях, а також відзначення кращих тренерів із бюджету Луцької міської територіальної громади використано 2,2 млн грн. На фінансову підтримку розвитку окремих видів спорту спрямовано 5,2 млн грн.
Крім цього, за рахунок коштів бюджету розвитку на фінансування закладів фізичної культури та спорту використано 1,9 млн грн.
На виконання функцій у галузі житлово-комунального господарства спрямовано 417,0 млн. грн.
Зокрема, на заходи з благоустрою територіальної громади було направлено 132,4 млн грн, а саме на: санітарне прибирання територій громади, оплату за електроенергію для освітлення вулиць, експлуатацію мереж зовнішнього освітлення та світлофорних об’єктів, утримання кладовищ і меморіальних комплексів, озеленення, утримання парків і скверів.
У 2023 році поточний ремонт прибудинкових територій проведено на суму 19,8 млн грн.
На поточний ремонт доріг, їх утримання було виділено 140,6 млн грн.
На виконання заходів програми “Відшкодування частини суми кредитів ОСББ Луцької міської територіальної громади, залучених на впровадження в будинках енергоефективних та енергозберігаючих заходів на 2021-2024 роки” у минулому році профінансовано 12,1 млн грн.
Для забезпечення безперебійного функціонування об’єктів критичної інфраструктури з бюджету громади було спрямовано видатки на фінансову підтримку ДКП «Луцьктепло» в сумі 180,9 млн грн, КП «Луцькводоканал» – 56,1 млн грн, ЛСКАП «Луцькспецкомунтранс» – 21,6 млн грн.
Капітальні видатки за рахунок бюджету розвитку в цій галузі склали 550,4 млн грн.
З бюджету розвитку на житлово-комунальне господарство спрямовано 57,7 млн грн.
На реконструкцію мереж зовнішнього освітлення – 6,1 млн грн. На капітальний ремонт житлового фонду та ліфтів – 5,2 млн грн. Для проведення відповідних робіт на Алеї почесних поховань на міському кладовищі в с. Гаразджа було виділено 5,0 млн. грн.
На капітальний ремонт вулиць, дорожньої інфраструктури та прибудинкових територій з бюджету розвитку в 2023 році році спрямовано 162,4 млн грн.
На внески до статутних капіталів комунальних підприємств було передбачено 174,2 млн грн.
На реалізацію Проєкту «Оновлення тролейбусного парку міста Луцька» в 2023 році було залучено близько 5,5 млн грн. Співфінансування з бюджету територіальної громади склало майже 1,0 млн грн.
Із початком повномасштабного вторгнення країни-агресора на територію України в лютому 2022 року Луцька міська рада активізувала роботу щодо підтримки Збройних сил України, загонів територіальної оборони та інших військових формувань. У 2023 році цей напрямок діяльності набув системності та посилився через суттєве збільшення звернень військових частин Міністерства оборони України та інших військових формувань на адресу міської ради.
Було внесено зміни у чинні програми підтримки військових і ухвалено нові, що дало змогу оперативно реагувати на отримані запити та, що найголовніше, придбати необхідне для наближення перемоги.
У 2023 році на адресу міської ради надійшло 320 звернень від командирів військових частин і військовослужбовців щодо матеріально-технічного забезпечення. Луцькою міською радою за рахунок коштів бюджету громади придбано та передано військовим частинам Збройних сил України та іншим військовим формуванням матеріальних цінностей на загальну суму 109 млн грн (в тому числі – кошти депутатського фонду Луцької міської ради), не враховуючи субвенцію з бюджету громади для військових частин. Придбано та передано: тепловізори – 58 шт.; портативні зарядні станції – 55 шт.; квадрокоптери – 416 шт.; FPV-дрони – 100 шт.; антидронові рушниці – 31 шт.; супутникові модеми Starlink Internet Satelite Dish Kit v2 – 45 шт.; комплекти підсилювача сигналу для квадрокоптерів – 30 шт.; акумулятори до квадрокоптерів – 161 шт.; одяг для військових – 2 500 комплектів. Загалом придбано: речового майна – майже на 17 млн грн, засобів розвідки – на 67,5 млн грн, військового обладнання – майже на 16 млн грн, засобів зв’язку – на 4 млн грн, запчастин до автомобілів та бойової техніки – на 1,4 млн грн, комп’ютерної техніки – більше як на 1 млн грн, а також більше 3 тис. літрів паливно-мастильних матеріалів на суму більше 200 тис. грн.
Ініційований ще у березні 2022 року працівниками виконавчих органів Луцької міської ради, комунальних підприємств, закладів освіти та культури щомісячний збір коштів у розмірі одноденного заробітку продовжився й у звітному році. Так, у 2023 році за рахунок цих надходжень придбано та передано військовим 44 автомобілі, супутникові модеми Starlink, зарядні станції, човен з лаветою, планшети, комп’ютери, принтери, ноутбуки, тепловізори, інвертори, приціли, тепловізійні монокуляри, сітки маскувальні, ліки, обігрівачі, тактичний одяг та взуття, навушники, рюкзаки, шоломи тощо на загальну суму 6 711 720 грн.
Відтак, Луцька міська рада та місто Луцьк за результатами кількох авторитетних рейтингів (в тому числі видання «Forbes») – лідер серед органів місцевого самоврядування у звітах щодо матеріально-технічного забезпечення Збройних сил України та інших військових формувань.
У 2023 році відбулося три поїздки міського голови Ігоря Поліщука на схід і південь України в райони безпосереднього ведення бойових дій Харківської, Донецької, Запорізької областей.
З метою прозорості процесу закупівель матеріальних цінностей для потреб військових за кошти бюджету Луцької міської територіальної громади в кінці 2023 року створено Консультативну групу з розгляду, обговорення та розподілу матеріальних цінностей для потреб військових частин і підрозділів Збройних сил України, інших військових формувань. До складу групи включені: міський голова, радник міського голови з питань роботи з ветеранами, військовослужбовець, представник ГО «Військова пошта», приватний підприємець, відповідальна особа міської ради з питань закупівель і договірної роботи.
На реалізацію заходів Програми покращення матеріально-технічного забезпечення військових частин, проведення заходів мобілізаційної підготовки на 2023 рік використано 90 924,0 тис. грн. З цієї суми – 22 306,7 тис. грн надано як субвенцію з бюджету Луцької міської територіальної громади державному бюджету для військових частин: А4576, А1141, А9971, А2466, А4554, А0959, А4638, Луцькому зональному відділу Військової служби правопорядку, Волинському обласному територіальному центру комплектування та соціальної підтримки. Для військових частин Збройних сил України та інших військових формувань: А0959, А1008, А4007, А4590, А4718, А4788, А4848, А1788, А0998, А4100, А4714, А4712, А4898, А4935, А4932, А7086, А4010, А4667, А4355, А4056, А4219, А0281, А0284, А2582, А4808, А6175, А1840, А0458, А2077, А3719, А4123, А4722, А0864, А2298, А2120, А1325, Е6753, 9971 (6 прикордонний Волинський загін), військовим частинам Національної гвардії України (А1141, А3028, А3018), Волинському обласному територіальному центру комплектування та соціальної підтримки, Луцькому об’єднаному територіальному центру комплектування та соціальної підтримки надано послуги з перевезення військовозобов’язаних до навчальних центрів військових частин, а також закуплено матеріальні цінності (засоби розвідки, засоби життєзабезпечення та спостереження, засоби зв’язку, речове майно, комп’ютерна техніка, паливно-мастильні матеріали, запасні частини для бойової техніки) на загальну суму 68 617,257 тис. грн.
На реалізацію Програми заходів територіальної оборони Луцької міської територіальної громади на 2022-2024 роки в звітному періоді було використано 30 342,6 тис. грн, із них – 27,3 тис. грн надано як субвенцію з бюджету Луцької міської територіальної громади державному бюджету для військової частини А7062. Для військових частин А7028, А7062, А4494, А7052, А7355, Добровольчого формування Луцької міської територіальної громади №1 передано матеріальних цінностей (засоби розвідки, засоби життєзабезпечення та спостереження, засоби зв’язку, речове майно, комп’ютерна техніка, паливно-мастильні матеріали, запасні частини для бойової техніки) на загальну суму 30 315,3 тис.грн.
На базі КП «Медичний центр реабілітації учасників бойових дій Луцької міської територіальної громади» у 2023 році пройшли реабілітацію 5 458 осіб. У цьому закладі захисники України та члени їх сімей можуть відновитися та отримати кваліфіковану комплексну медичну допомогу. Для якісного надання послуг підприємством придбано реабілітаційну бігову систему PlutoMed; комплекс електроенцефалографічний; електростимуляційний прилад Chatanoga чотирьохканальний; реабілітаційні вертикальні велотренажери (2 шт.); горизонтальні електромагнітні велотренажери (2 шт.); вертикалізатор та систему тривалого неінвазивного моніторингу артеріального тиску та інше. Розпочато ремонт підвального приміщення центру.
У 2023 році з метою розширення можливостей соціально-психологічної адаптації та фізіологічної реабілітації військовослужбовців прийнято рішення про створення ветеранського хабу в місті Луцьку.
Визначено приміщення площею понад 1000 м², триває робота над розробкою проєктно-кошторисної документації. У хабі військовослужбовці та члени їх сімей зможуть отримати юридичні консультації, адміністративні та соціальні послуги. Передбачено зали для тренінгів, зустрічей, майстер-класів, навчань, індивідуальної та групової психологічної допомоги, а також спортивний тренажерний зал, кімната ігрових активностей (настільний теніс, більярд та ін.). Бюджет проєкту на 2024 рік передбачений у сумі 50 млн грн.
У 2023 році до Луцького центрального пункту допомоги Збройних сил України та інших військових формувань надійшло більше двох тисяч тонн гуманітарних вантажів (за обсягом) з Польщі, Німеччини, Норвегії та Швеції, а також від лучан і підприємств, організацій Луцької міської територіальної громади.
На адресу Пункту надійшло майже тисяча звернень про надання допомоги від військових, щойно мобілізованих осіб, цивільних, вимушено переселених осіб. Пунктом видано всю допомогу відповідно до отриманих запитів. Зокрема, надіслано 20 тонн гуманітарної допомоги громаді міста Херсон, що найбільше постраждала внаслідок техногенної катастрофи, спричиненої підривом державою-терористом Каховської ГЕС. Окрім цього, спільно з волонтерами громади направлено допомогу військовим частинам, що дислокуються у зонах бойових дій сходу та півдня України. Робота Пункту висвітлювалась на фейсбук-сторінці та на сайті Луцької міської ради.
У 2023 році міський голова спільно з представниками Луцького об’єднаного територіального центру комплектування та соціальної підтримки провів 14 зустрічей з військовослужбовцями та членами їх родин, під час яких було вручено 49 державних і військових відзнак і нагород.
У минулому році придбано спеціалізований автомобіль-рефрижератор для перевезення тіл загиблих захисників у рамках реалізації гуманітарного проєкту Збройних сил України “На щиті”. Спецавтомобіль має дубль-кабіну та регульований температурний відсік. На його придбання витрачено 1 млн грн з міського бюджету.
Дякуємо усім лучанам, волонтерам, які протягом 2023 року в співпраці з міською радою долучалися до допомоги Збройним силам України та військовослужбовцям.
Дякуємо представникам малого та середнього бізнесу, керівникам економічно активних підприємств, які сумлінно сплачували податки в бюджет громади, завдяки чому стала можливою активна та системна підтримка Збройних сил України.
Відповідно до Закону України «Про захист суб’єктів подання звітності та інших документів у період дії воєнного стану або стану війни» статистичні дані про соціально-економічний розвиток Луцької міської територіальної громади у 2023 році не формувались.
На виконання заходів цільових програм Луцької міської територіальної громади бюджетом громади на 2023 рік було передбачено 1 986 089 тис. грн, що склало 53,3 % від потреби (3 729 408 тис. грн). За 2023 рік профінансовано 1 592 982 тис. грн.
У звітному році в межах реалізації спільного з Європейським банком реконструкції та розвитку (ЄБРР) «Проєкту реконструкції системи централізованого теплопостачання у м. Луцьк» отримано 10 млн євро кредитних та 4,4 млн євро грантових коштів (включаючи додаткове грантове фінансування від ЄБРР у сумі 400 тисяч євро). За умовами проєкту замінено пальники в котельнях на вул. Володимирській, 100 б та вул. Вавилова, 6, завершено монтаж димососа та вентилятора в котельні на вул. 8-го Березня, 3, законтрактовано 20 індивідуальних теплових пунктів, 350 модемів та 76 контролерів, виготовлено нове насосне обладнання (великі насоси) та шафи управління. Обладнання буде монтуватись у 2024 році.
У 2023 році місто стало переможцем 2 конкурсів:
- проєкт «Реконструкція комунального закладу “Луцька загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів № 13” (корпус 2) на вул. Чернишевського, 29 в м. Луцьку Волинської області» фінансується Європейським інвестиційним банком (ЄІБ) (проєкт «Надзвичайна кредитна програма для відновлення України») в сумі 144,8 млн грн та адмініструється ПРООН;
- проєкт «Реставрація пам’ятки архітектури місцевого значення кінотеатр “Батьківщина” з пристосуванням під приміщення багатофункціонального простору для бізнесу в місті Луцьку на вул. П’ятницька гірка, 2» фінансується Німецьким товариством міжнародного співробітництва (GIZ) та урядом Німеччини в сумі 850,2 тис. дол. США та реалізується в рамках програми «Підтримка швидкого економічного відновлення українських муніципалітетів» та адмініструється ПРООН.
Завершено підготовчі заходи за проєктом «Міський громадський транспорт України ІІ», в рамках якого заплановано придбати 30 додаткових тролейбусів, підписано Угоду про передачу коштів позики. Сума запозичення становитиме 6,33 млн євро.
У рамках спільного з ЄІБ проєкту «Модернізація системи водопостачання та водовідведення м. Луцька» вартістю 13,9 млн євро, який реалізується в межах «Програми розвитку муніципальної інфраструктури України», підписано Угоду про передачу коштів позики, узгоджено довгостроковий план інвестицій. Поставлено 2 спеціалізовані екскаватори та лабораторне обладнання загальною вартістю 338 тис. євро. Договір на реконструкцію водогонів перебуває на узгодженні з Європейським інвестиційним банком.
У рамках «Проєкту енергетичної безпеки», що фінансується Агентством США з міжнародного розвитку (USAID) безкоштовно отримано 111 електрогенераторів різної потужності, екскаватор-навантажувач JCB, аварійно-відновлювальний автомобіль для ремонту тепломереж на базі шасі ISUZU, 7 847 погонних метрів труб різних діаметрів і запірну арматуру, поставлено 5 аварійних твердопаливних котелень великої потужності, 200 тонн солі для очищення води та регенерації фільтрів системи теплопостачання.
За кошти USAID розроблено схему теплопостачання Луцької міської територіальної громади, яку затверджено Міністерством розвитку громад, територій та інфраструктури.
За сприяння Бельгійського Червоного Хреста (провінція Фландрія) отримано шість потужних дизельних генераторів. Їх передано для аварійного живлення КП «Медичне обєднання Луцької міської територіальної громади», об’єктів ДКП «Луцьктепло» та КП «Луцькводоканал».
У власність Луцької міської територіальної громади отримано комплекс об’єктів Луцької дитячої залізниці, що дасть можливість зберегти обʼєкт як частину історії міста, а в майбутньому відновити та забезпечити його функціонування.
Вперше в місті проведено процедуру державно-приватного партнерства та визначено приватного партнера у проєкті «Реставрація з пристосуванням та управління нежитловим приміщенням, що розташоване за адресою вул. Кафедральна, 4 у м. Луцьку». Сума інвестицій приватного партнера становитиме понад 30 мільйонів гривень. Проєкт передбачає реставрацію пам’ятки архітектури, а також відновлення у ній історичної функції готелю з рестораном. Реалізація цього проєкту додасть активності в життя «Старого міста», зробить його більш привабливим для лучан і туристів, створить нові робочі місця та збільшить податкові надходження в бюджети різних рівнів.
У 2023 році відновлено конкурс Бюджету участі. Подані проєкти були спрямовані виключно на підтримку сил безпеки й оборони України, населення в умовах воєнного часу, реабілітацію військовослужбовців, заходи з національно-патріотичного виховання та облаштування захисних споруд при навчальних закладах.
У кінці 2023 року розроблено та затверджено Програму економічного та соціального розвитку Луцької міської територіальної громади на 2024 рік, головним завданням якої визначено допомогу Збройним силам України та загонам територіальної оборони, забезпечення захисту населення та території громади, посилення охорони та безпеки об’єктів критичної інфраструктури.
У звітному періоді забезпечена участь територіальної громади в проєкті Ради Європи «Зміцнення стійкості демократичних процесів через громадську участь під час війни та в післявоєнний період», в рамках якого за активної участі громадськості розробляється Стратегія розвитку Луцької міської територіальної громади до 2030 року.
У 2023 році забезпечено надходження коштів до бюджету Луцької міської територіальної громади в сумі 2 млн грн від 418 пунктів одноразової торгівлі (послуг).
З фонду підтримки підприємництва Луцької міської територіальної громади виділено кошти в сумі майже 2 млн грн для допомоги місцевому підприємництву та релокованому бізнесу в умовах воєнного стану.
Спільно з мерією міста Люблін, університетом імені Марії Кюрі-Склодовської (м. Люблін, Республіка Польща), Волинським національним університетом імені Лесі Українки, ГО «Ефект дитини» другий сезон поспіль реалізовано проєкт «Підприємливі діти: Луцьк-Люблін», що має на меті навчання молодших школярів і дошкільнят основам підприємництва. Учасниками стали понад 60 дітей, 15 студентів і 8 бізнес-партнерів (в т.ч. СП ТОВ «Модерн-Експо», ПрАТ «ВГП», ПрАТ «Едельвіка», ТОВ «Тигрес», піцерія «Фелічіта», філія АТ «Укрексімбанк», студія декору «Withlove», майстер гончарної справи Анатолій Філозоф).
Проведено промоційну кампанію «Зроблено в Луцьку», що спрямована на підтримку місцевих виробників: товари локальних виробників позначаються маркерами «Зроблено в Луцьку» та реалізовуються в місцевих мережах супермаркетів.
За звітний період було розглянуто близько 40 нормативних актів, які врегульовували діяльність суб’єктів господарювання на території громади.
Завдяки енергоефективним заходам у бюджетних установах/закладах громади середнє питоме споживання енергоресурсів (без води) зменшилося в порівнянні з 2022 роком на 11,2 % та становить 103,23 кВт/кв. м.
У стадії реалізації знаходиться 35 енергосервісних договорів, укладених між департаментом освіти Луцької міської ради та ТОВ “ЕСКО ЦЕНТРАЛЬ”, ТОВ “ЕСКО ЮА”, ТОВ “ЕЛТЕК ЛАЙТ”. Мета – скорочення споживання енергоресурсів та/або комунальних послуг закладами освіти на загальну суму 212 мільйонів гривень.
Триває розробка Плану дій сталого енергетичного розвитку та клімату Луцької міської територіальної громади до 2050 року. Завершення планується в травні 2024 року.
У звітному періоді з метою приведення тарифів до економічно обґрунтованого рівня було переглянуто тарифи на теплову енергію, послуги з постачання теплової енергії та гарячого водопостачання, пасажирські перевезення тощо.
З метою стимулювання розвитку агропромислового комплексу з бюджету громади проведено виплати на суму 15 600 грн: дотації за утримання трьох і більше корів, на часткову компенсацію вартості установки індивідуального доїння, на здешевлення вартості наданих послуг зі штучного осіменіння. Крім цього, власникам особистих селянських господарств виплачено 41 700 гривень дотації за молодняк великої рогатої худоби (субвенція з обласного бюджету).
Надходження коштів за користування окремими елементами благоустрою комунальної власності за підсумками 2023 року становили 8 840,6 тис. грн, що на 2 393,8 тис. грн більше, ніж за попередній період.
Відповідно до Закону України «Про оренду державного та комунального майна» через систему «Prozorro. Продажі» відбулося 33 аукціони та укладено 58 договорів оренди нежитлових приміщень, з яких 25 договорів без проведення аукціону відповідно до ст.15 ЗУ «Про оренду державного та комунального майна».
До бюджету Луцької міської територіальної громади за вказаний період від оренди нежитлових приміщень надійшло – 6 666,5 тис. грн, від відчуження об’єктів комунальної власності надійшло 2 849,5 тис. грн.
Протягом 2023 року комунальним підприємством «АвтоПаркСервіс» отримано 3 622,17 тис. грн доходів, що на 1 122,00 тис. грн більше, ніж за аналогічний період 2022 року. Чистий плановий дохід КП «АвтоПаркСервіс» за 2023 рік склав 3 031 тис. грн без ПДВ (2022 рік – 2 016 тис. грн без ПДВ).
В умовах складної та нестабільної економічної ситуації важливим є своєчасна та повна оплата праці, виконання усіх зобов’язань роботодавців, сплата податків і наповнення бюджету громади. Луцька міська рада щотижнево проводить перевірку стану виплати заробітної плати на економічно активних підприємствах. За результатами проведеного моніторингу у 2023 році проведено співбесіди з керівниками 30 підприємств міської територіальної громади, в яких існувала заборгованість з виплати заробітної плати перед найманими працівниками.
З метою легалізації тіньової зайнятості та заробітної плати найманих працівників проведено інформаційно-роз'яснювальну роботу з 774 суб’єктами господарювання щодо дотримання вимог законодавства про працю.
У сфері охорони праці фахівці Луцької міської ради долучились до 11 спеціальних розслідувань нещасних випадків на виробництві.
У 2023 році в Луцькій міській територіальній громаді проводилася робота, спрямована на підвищення безпеки дорожнього руху та покращення умов для його учасників. На основі систематичних обстежень і комплексного вивчення стану вулично-дорожньої мережі громади, враховуючи виділені бюджетні призначення на 2023 рік, було сформовано план капітального та поточного ремонтів.
Завершено реконструкцію пр-ту Волі, яку було розпочато у 2021 році. Реконструйований проспект тепер має європейський вигляд, інклюзивний, однаково зручний для пішоходів, автомобілістів і велосипедистів. Під час реконструкції було впроваджено найсучасніші рішення в урбаністиці та організації дорожнього руху. Особлива увага була приділена озелененню – висаджено велику кількість дерев, кущів, висіяно новий газон. Проїжджу частину освітлюють якісні LED-ліхтарі, є сучасне освітлення на колись темній пішохідній зоні та пішохідних переходах, підсвічуються дорожні знаки. Під час реконструкції були замінені необхідні комунікації для того, щоб у найближчі кілька десятків років не повертатися до ремонту мереж і не псувати нове асфальтне покриття та тротуарну плитку. Загальна вартість робіт з реконструкції пр-ту Волі склала 68,5 млн грн.
У звітному році завершено капітальний ремонт таких об’єктів: проїзд з вул. Кравчука до будинків №№ 22, 24; проїзд до будинків №№ 28, 28 а, 30 з пр-ту Відродження та проїзд до будинку № 4 з вул. Олімпійської; проїзд до будинків №№ 26, 26 а з пр-ту Відродження та капітальний ремонт пр-ту Соборності (на ділянці від вул. В’ячеслава Чорновола до вул. Єршова, непарна сторона). Завершуються роботи з капітального ремонту проїзду до будинків №№ 1, 3 з вул. Ветеранів; проїзду до будинків № 16 – 20 з вул. Кравчука та розпочато роботи з капітального ремонту проїзду до будинку № 11 з вул. Грабовського. Загалом влаштовано 59 322 м2 твердого покриття. Сума виконаних робіт з капітального ремонту вулиць склала 118 420,4 тис. грн.
Для підвищення рівня комфортності жителів громади в 2023 році проводилися роботи з капітального ремонту прибудинкових територій на пр-ті Перемоги, 23, 25, 25 а, вул. Привокзальній, 2; на вул. Ківерцівській, 16; на вул. Рівненській, 1, 3, 5, 81, 83, 85, 87; на вул. Декабристів, 25, 25 а, 27, вул. Захарова, 5, 7. Загалом влаштовано 18 275 м2 твердого покриття на суму 31 644,6 тис. грн.
Виконувались роботи з асфальтування та мощення бруківкою проїзних частин вулиць, тротуарів і пішохідних доріжок, влаштування щебеневим покриттям з напівпросочуванням бітумною емульсією, виконано поверхневу обробку вулиць, ремонт тріщин і швів в асфальтобетонному покритті. Площа відновлення твердого покриття становить більше 72 000 м². Загальна сума виконаних робіт складає 113 707 тис. грн.
Проводилися роботи з ліквідації ямковості вулично-дорожньої мережі на території Луцької міської територіальної громади. Виконано поточний ремонт 305 об’єктів. Серед них: кільцевої розв’язки проспектів Президента Грушевського-Василя Мойсея; вул. Яровиця-Винниченка-Стрілецька; проїзду до будинку № 46 б з вул. Кравчука; тротуару вздовж будинку № 14 а на вул. Конякіна; вул. Карбишева на ділянці від вул. Конякіна до Луцького колежду рекреаційних технологій та права; вул. Гордіюк; вул. Сірої Дивізії. А також на території громади: вул. Нова в селі Небіжка; вул. Журавлина в селі Зміїнець; вул. Незалежності в селі Тарасове; вул. Сонячна в селі Боголюби; вул. Володимирська в селі Великий Омеляник; вул. 1-го Травня в селі Дачне; вул. Квіткова в селі Зміїнець; вул. Космонавтів в селі Кульчин; вул. Молодіжна в селі Прилуцьке.
Проведено поточний ремонт на 26 прибудинкових територіях на загальну суму 16 216 тис. грн. Роботи завершено: на пр-ті Президента Грушевського, 22; вул. Космонавтів, 4; вул. Стрілецькій, 8; вул. Наливайка, 6,6 а, 8, 8 а; вул. 8-го Березня, 26 у місті Луцьку.
У 2023 році розроблено схеми організації дорожнього руху на вул. Шопена (від кільцевої розв’язки пр-ту Василя Мойсея – вул. Шопена – вул. Огієнка – пр-ту Перемоги до вул. Нестора Бурчака), на пр-ті Волі (біля будинку № 2), вулицях: Володимирській, Загородній, Захисників України, Клима Савура, Зацепи, Потебні та Глушець, на перехресті вулиць Героїв УПА – Мрії та пр-ті Молоді в місті Луцьку. Загальна сума робіт становить 299,86 тис. грн.
Встановлено дорожні знаки на суму 1 391 тис. грн та надано послуги з нанесення горизонтальної дорожньої розмітки фарбою та холодним пластиком на суму 3 258 тис. грн.
У 2023 році проведено поточний ремонт зупинок громадського транспорту Луцької міської територіальної громади на загальну суму 2 186 тис. грн.
Проведено капітальний ремонт посадкових майданчиків зупинок громадського транспорту “Ліцей № 4” та “Обласна друкарня” на пр-ті Волі, встановлено “Розумні зупинки” на суму 1 478 тис. грн.
Виготовлено проєктно-кошторисну документацію реконструкції мереж зовнішнього освітлення на 7 вулицях міста. Роботи проведені на 5 вулицях: Гнідавській, Потебні, Чернишевського, Набережній (від перехрестя з вул. Шевченка до перехрестя з вул. Ківерцівською), Конякіна (на території дитячого містечка “Карамелька”) у м. Луцьку. Загальна вартість розробки робочих проєктів та виконання робіт — 3 531 тис. грн.
Проведено будівництво світлофорного об'єкта на перехресті вулиць Володимирської та Тарасова у м. Луцьку на суму —
1 156 тис. грн.
Влаштовано обмежувачі руху для транспортних засобів (напівсфери) на вул. Ковельській, вул. Сенаторки Левчанівської, пр-ті Перемоги, вул. Кривий Вал, пр-ті Василя Мойсея на загальну суму 161 тис. грн.
Запроваджено смуги для руху громадського транспорту по вул. Глушець у м. Луцьку. Такі заходи значно покращили безпеку перевезень та можливість якісного надання послуг громадського транспорту.
Влаштовано дорожні пагорби на вул. Наливайка та на чотирьох інших прибудинкових територіях.
Проведено заходи щодо реалізації комплексної програми «Безпечне місто Луцьк» та розширення місцевої мережі стаціонарних технічних засобів (приладів контролю) швидкості. На пр-ті Відродження та прилеглих до нього вулицях встановлено 39 камер відеоспостереження, три з яких мають вбудоване програмне забезпечення для розпізнавання державних номерних знаків транспортних засобів. На території міста всі перехрестя, прилеглі вулиці, пішохідні переходи, медичні установи та заклади освіти взяті під відеонагляд.
Капітально відремонтовано фасади житлових будинків (ремонт балконів) на пр-ті Волі, 7, 9, 17 на загальну суму 413 тис. грн.
Підсилено несучі конструкції житлового будинку на вул. Шота Руставелі, 9 на загальну суму 116 тис. грн.
Відповідно до затверджених графіків проведення капітальних ремонтів ліфтів (які відпрацювали гранично встановлений термін 25 років) в житлових будинках у 2023 році виконано ремонт 24-х ліфтів на загальну суму 5 348 тис. грн (сума бюджетних коштів – 2 673 тис. грн, сума співфінансування мешканців – 2 675 тис. грн). Вартість виконання робіт з капітального ремонту ліфтів включає в себе: експертне обстеження, виготовлення проєктно-кошторисної документації, експертиза проєктів, технічний нагляд за проведенням робіт і безпосередньо виконання ремонтних робіт.
Проведено поточні ремонти 6-ти укриттів на суму 631 тис. грн.
Влаштовано пандуси на вулицях: Декабристів, 16, Гордіюк, 12, Наливайка, 10 – на суму 577,6 тис. грн.
Для забезпечення безперебійної роботи котелень здійснено капітальний ремонт і реконструкцію електричних мереж із підключенням дизельних електростанцій на 24 об’єктах на загальну суму 29 663 тис. грн і закуплено генератор YTP200RS вартістю 1 935 тис. грн.
Житловий будинок № 1 на вул. Ківерцівській переведено на індивідуальне електричне опалення: виконано реконструкцію зовнішніх і внутрішніх електричних мереж на загальну суму – 834 тис. грн.
У 2023 році було проведено поточний ремонт елементів благоустрою Театрального майдану, вул. Лесі Українки, вул. Кривий Вал, меморіалу «Вічна слава», майдану Злуки, вул. П’ятницька гірка, навколо фонтану «Каскад» на вул. Глушець і фонтану «Квітка» на пр-ті Волі, вул. Кафедральній, вул. Парковій, скверу на вул. Львівській, оглядового майданчика на вул. Гірній, сходи на пр-ті Соборності, 14, вул. Світлій, 3, вул. Лесі Українки, 31-33, сходи-спуск до річки Сапалаївки з вул. Щепкіна, сходи на вул. П’ятницька гірка, в’їзні знаки «Луцьк», пам’ятний знак розстріляним підпільникам над р. Стир, інші об’єкти на загальну суму 2 114 тис. грн.
Продовжується робота з модернізації та зміни зовнішнього вигляду тимчасових споруд і павільйонів на території міста, в тому числі й на зупинках громадського транспорту.
За звітний період відшкодовано відсотки по кредитах об’єднань співвласників багатоквартирних будинків (далі – ОСББ) на роботи з впровадження енергозберігаючих заходів у житлових будинках на суму 882,382 тис. грн і частини тіла кредиту для 12 об’єднань у сумі 11 001,585 тис. грн. Завдяки діючим міським програмам кількість ОСББ в місті щороку збільшується. Наразі функціонує 690 ОСББ у 734 багатоповерхівках.
Впорядковано територію пляжу на р. Стир у Центральному парку культури та відпочинку імені Лесі Українки та місця масового відпочинку громадян «Теремнівські ставки», відремонтовано пляжне обладнання та два рятувальні пости, встановлено нові сходи спуску до води на Теремнівських ставках.
У 2023 році на території громади здійснено комплекс робіт з озеленення: висаджено однорічні та багаторічні квіти, проведено формувальну обрізку крон і санітарну підрізку гілок дерев, видалено аварійні насадження.
У звітному періоді відремонтовано 30 дитячих майданчиків у населених пунктах Жидичинського, Княгининівського та Заборольського старостинських округів на суму 308,18 тис. грн. Придбано дитяче ігрове обладнання загальною вартістю 628,280 тис. грн.
Інспекторами департаменту муніципальної варти у 2023 році видано 4 238 приписів про усунення порушень Правил благоустрою міста Луцька. Підготовлено 35 рішень про демонтаж незаконних споруд в Луцькій міській територіальній громаді.
Здійснювались заходи з утримання меморіальних комплексів у селах: Боголюби, Одеради, Милуші, Шепель, Княгининок та інших. На утримання 40 кладовищ Луцької міської територіальної громади, 3 братських могил (на вул. Теремнівській, вул. Львівській, пр-ті Василя Мойсея), 3-ох місць увіковічення пам’яті загиблих (Гнідавська гірка, Сестринське на вул. Потебні, Єврейське на Вересневому) витрачено 8 млн грн. На восьми кладовищах встановлено громадські вбиральні та майданчики для збору відходів. Вартість робіт склала 379,013 тис. грн. На проведення робіт з декомунізації на меморіальному комплексі «Вічна слава», обеліску загиблим односельчанам в Другій світовій війні в селі Прилуцьке, братській могилі на вул. Теремнівській витрачено 87,511 тис. грн. На видалення аварійних дерев на кладовищах спрямовано 200 тис. грн.
У 2023 році проводились роботи з встановлення пам'ятників загиблим героям на Алеї почесних поховань на міському кладовищі в селі Гаразджа, на загальну суму 4 905,112 тис. грн. На прохання рідних загиблих героїв також встановлено дві меморіальні дошки на фасадах будинків, де вони проживали.
На придбання, виготовлення та встановлення інформаційних вказівників і таблиць на перейменованих 87 вулицях витрачено майже 300 тис. грн.
Загальна сума витрат на 2023 рік із санітарного прибирання (проїжджа частина, тротуари, газони) склала 31 656 тис. грн, зимового утримання – 8 930 тис. грн.
На обслуговування мереж зливової каналізації на території міста витрачено 3 123 тис. грн.
Виконані роботи з очистки меліоративних каналів у Центральному парку культури та відпочинку імені Лесі Українки довжиною 1065 м вартістю 1 138 тис. грн бюджету Луцької міської територіальної громади та 500 тис. грн субвенції.
На ліквідацію стихійних засмічень на території громади витрачено 2 499 тис. грн, а на вивезення безгосподарних твердих побутових відходів – 1 780 тис. грн.
У 2023 році здійснювались організаційно-практичні заходи щодо забезпечення сортування твердих побутових відходів за їх видами для переробки та утилізації. За кошти міського бюджету придбано 110 пластикових контейнерів для збору ТПВ ємністю 1,1 м³ загальною вартістю 895 тис. грн.
Обладнано 10 майданчиків для збору відходів, на яких встановлено 18 підземних і 5 наземних контейнерів. Для їх влаштування було виділено 2 863 тис. грн. Контейнери значно спростять процес збирання відходів, оптимізують логістику їх вивозу, допоможуть позбутися неприємних запахів біля місць збору відходів і зберегти естетичний вигляд локацій.
На кінець року в освітніх закладах громади встановлено 101 компостер різної ємності, об’ємом від 600 л у дитсадках і до 1600 л у школах. Крім освітньої мети запровадження компостування органіки у громаді має і практичний природоохоронний аспект. Вже через 9-12 місяців близько 100 м³ органічних відходів будуть перетворені на цінне органічне добриво — компост, без витрат на перевезення та захоронення на полігоні в селі Брище.
Працівниками департаменту муніципальної варти проведена робота з громадянами щодо необхідності та важливості встановлення індивідуальних контейнерів для збирання твердих побутових відходів у приватному секторі вул. Львівської та прилеглих вулицях. У результаті було ліквідовано стихійні сміттєзвалища та впорядковано вивіз сміття.
У минулому році на території громади проведено заходи щодо збирання, вивезення та утилізації 2000 вантажних та 11000 легкових шин загальною вагою 189 тонн на суму 595 тис. грн.
У громаді здійснюється постійний контроль за потенційними джерелами забруднення атмосферного повітря. Спільно з фахівцями громадських природоохоронних організацій Еcо City та ЛУН Місто Air доповнено перелік забруднювачів, що досліджуються аналітичною системою автоматичного онлайн-моніторингу якості повітря “Чисте повітря-Луцьк”. Наразі спостереження проводяться за такими речовинами: Рm 2,5, Рm10, Рm100, аміак, сірководень, формальдегід, озон, діоксид азоту, оксид вуглецю. Найчастіше повітря забруднюється найдрібнішими часточками пилу, формальдегідом і озоном, що пов’язано з великою кількістю транспорту на основних магістральних шляхопроводах вул. Дубнівська, вул. Рівненська.
З метою зменшення загрози травмування чи поширення захворювань людей влітку 2023 року проведено роботи з ліквідації інвазійних небезпечних бур’янів борщівника та амброзії полинолистої, а також обробку територій від кліщів і комарів.
Розпочато інвентаризацію та облік зелених насаджень на територіях комунальних підприємств галузей освіти, культури, медицини. До автоматизованої системи “Inspektree” внесено дані про 11 662 об’єкти.
Виготовлено землевпорядну документацію на об’єкти природо-заповідного фонду “Гнідавське болото”, “Меморіал”, “Пташиний гай”, “Дубовий гай”. Проведено наукові дослідження щодо біорізноманіття, планів організації та заходів щодо управління та оптимізації на територіях об’єктів природо-заповідного фонду гідрологічний заказник “Рокинівський” та загальнозоологічний заказник “Шепель”.
Загалом, у 2023 році в галузі охорони довкілля проведено комплекс робіт на загальну суму 5 851 тис. грн.
Протягом 2023 року проведено заходи щодо удосконалення та покращення роботи громадського транспорту в Луцькій міській територіальній громаді.
Комунальне підприємство «Луцьке підприємство електротранспорту» залишається найбільшим перевізником у місті Луцьку, послугами якого щоденно користуються близько 50 тисяч пасажирів.
Щодня підприємство випускає на маршрути 39-40 тролейбусів, 33 з них – сучасні низькопідлогові комфортабельні з просторими накопичувальними площадками, відкидними трапами та місцями для пасажирів з обмеженими фізичними можливостями. У минулому році придбано 4 таких тролейбуси на суму 4 452 тис. грн.
У 2023 році послугами підприємства електротранспорту громадяни скористалися 16 323 537 разів, у тому числі 7 500 516 разів – особи пільгових категорій.
У місті сформована стала мережа тролейбусних маршрутів, яка об’єднує переважно всі установи, організації, підприємства та житлові мікрорайони. Тролейбусною мережею охоплені всі головні вулиці, на яких знаходиться понад 250 зупинок, а транспортний зв’язок між мікрорайонами сформований за найкоротшим шляхом.
Від надання транспортних послуг із перевезення пасажирів отримано виручку на суму 56 637 тис. грн, що на 59 % більше ніж у 2022 році. Споживання електроенергії у 2023 році на 1 км пробігу – 2,14 кВт, в 2022 році – 2,31кВт на 1 км пробігу, що менше на 8%.
У 2023 році в системі технічного обслуговування тролейбусів запроваджено сучасні методи комп’ютерної діагностики електронного устаткування, регулювання розвалу та сходження коліс за допомогою лазерного стенда. Проведена модернізація контактно-кабельної мережі.
У 2023 році за кошти підприємства було придбано автоматичну мийку для миття тролейбусів на суму 1 692 тис. грн, монтаж якої буде проведено у II кварталі 2024 року.
З бюджету Луцької територіальної громади відповідно до Комплексної програми розвитку міського пасажирського електротранспорту були виділені кошти та придбано контактний дріт МФ-85 на суму 999 398 грн і 42 опори контактної мережі на суму 996 512 грн.
Щодня територією громади курсують 137 автобусів за 31 маршрутом.
У 2023 році проведено конкурси та визначено перевізників на міських маршрутах №№ 11, 26, 26 а, 31 де залучено до перевезень автобуси з екологічним показником “Євро-5”, які пристосовані для пасажирів з обмеженими можливостями. Загальна кількість автобусів з екологічним показником “Євро-5” на кінець 2023 року становить 77 одиниць.
Через незадовільне виконання перевізниками громадського транспорту договірних зобов’язань у 2023 році були розірвані договори на перевезення пасажирів за маршрутами №№ 11, 26, 26а, 25, 30.
З метою покращення автобусних перевезень у Луцькій міській територіальній громаді відкрито автобусний маршрут № 5 “Вересневе - Окружна”, який сполучає район Вересневе з ТЦ “Епіцентр” через пр-т Волі та вул. Рівненську. Маршрутом курсує 4 автобуси.
У 2023 році проведено конкурси та визначено перевізників на приміських автобусних маршрутах Луцької міської територіальної громади, а саме: № 50 “Луцьк — Брище”, № 52 “Луцьк — Заболотці”, № 56 “Луцьк — Озденіж”, № 57 “Луцьк — Боголюби”, № 58 “Луцьк — Сьомаки”, № 59 “Луцьк — Небіжка”.
Обладнання автоматизованої системи обліку оплати проїзду сьогодні функціонує у 57 тролейбусах і 160 автобусах. Оператором електронних систем ТОВ “СІТІ КАРД СИСТЕМ” забезпечено функціонування 43 терміналів з продажу та поповнення електронних квитків, із них – 3 термінали розміщені на зупинках громадського транспорту та працюють цілодобово.
У 2023 році встановлено термінали на пр-ті Волі (магазин “Делікат”), на пр-ті Молоді (магазин “Сім23”), на вул. Рівненській (ЖК “КyivSky”, магазин “Аврора”), на пр-ті Соборності (навпроти Північного ринку) та у селі Княгининок (магазин “Спар”).
Здійснення контролю оплати (реєстрації) проїзду у пасажирському транспорті загального користування Луцької міської територіальної громади здійснює ТзОВ “Волиньконтрольсервіс”. У 2023 році проведено перевірку наявності квитка у 356 252 пасажирів. Успішно оплатили та зареєстрували свій проїзд 344 452 пасажири, у 11 800 пасажирів зафіксовано негативний результат реєстрації проїзду.
У 2023 році управління капітального будівництва визначено головним розпорядником бюджетних коштів у 6 бюджетних програмах, обсяг капітальних видатків на кінець року склав 6 282 тис. грн.
У рамках «Надзвичайної кредитної програми для відновлення України» у звітному періоді завершено проєктні роботи з реконструкції корпусу № 2 загальноосвітньої школи I-III ступенів № 13 на вул. Чернишевського, 29 в м. Луцьку на суму 994 тис. грн.
У рамках реалізації проєкту «Підтримка швидкого економічного відновлення українських муніципалітетів» виконані проєктні роботи з реставрації приміщення кінотеатру «Батьківщина» на вул. Пятницька гірка, 2 у багатофункціональний простір для бізнесу на суму 1 200 тис. грн.
У межах бюджетної програми з розвитку об’єктів сфери культури проведені роботи на суму 262,7 тис. грн: поточний ремонт покрівлі будівлі бібліотеки для дітей на пр-ті Грушевського, 1 і поточний ремонт бібліотеки-філії № 4 для дорослих на вул. Привокзальній, 13 а.
Окрім цього, завершено поточний ремонт покрівлі музичної школи № 3 на суму 1 212 тис. грн.
Виконано проєктні роботи на об’єктах освіти на суму 50,7 тис. грн – ремонт котельні у Княгининському ліцеї № 34 і капітальний ремонт будівлі (термомодернізація) Луцького ліцею № 5 на пр-ті Перемоги, 16.
Триває поточний ремонт покрівлі комунального закладу «Дитячо-юнацька спортивна школа № 3» на суму 1 274 тис. грн та капітальний ремонт підвального приміщення в Медичному центрі реабілітації учасників бойових дій (виконано робіт вартістю 719 тис. грн).
У звітному році виконані роботи з будівництва вольєрів для дрібних приматів на території комунального підприємства «Луцький зоопарк» на суму 197,9 тис. грн.
Розроблено проєктно-кошторисну документацію щодо будівництва вольєрів на території комунального підприємства «Ласка» та проведено капітальний ремонт системи водовідведення ветеринарного та комплексно-ветеринарного приміщень на суму 827 тис. грн в межах програми гуманного поводження та утримання безпритульних тварин. У підсумку виконано робіт на КП «Ласка» на суму 869 тис. грн.
Для забезпечення соціальними послугами за місцем проживання громадян, які не здатні для самообслуговування у зв’язку з похилим віком, хворобою, інвалідністю, виконано роботи з капітального ремонту частини приміщення територіального центру соціального обслуговування на суму 606,5 тис. грн.
На капітальний ремонт Будинку Панахиди використано 1 млн 317 тис. грн.
На об’єктах галузі охорони здоров’я проведено робіт на суму 4 722 тис. грн. Зокрема, здійснено поточний ремонт приміщень дитячої поліклініки: хірургічні кабінети на пр-ті Волі, 3 а, лабораторія та реабілітація на вул. Чорновола, 1 на загальну суму 2 140 тис. грн та розпочато капітальний ремонт операційного блоку міської лікарні на суму 1 642 тис. грн. Завершена експертиза робочого проєкту щодо амбулаторії на вул. Привокзальній, 13.
За підтримки Благодійної організації «Фундація Олени Зеленської» розпочато роботи з будівництва житлового будинку сімейного типу на вул. Пантелеймона Куліша.
Завершено реконструкцію будівлі учбово-лабораторного корпусу № 3 Луцького національного технічного університету на вул. С. Ковелевської, 29 під гуртожиток для розміщення внутрішньо переміщених осіб за рахунок коштів Європейського союзу за сприяння НЕФКО на загальну суму 65 867 тис. грн. Гуртожиток термомодернізовано, замінено усі комунікації, перекриття. Кімнати не лише відремонтовані, а й укомпектовані меблями, побутовою технікою, сантехнікою та кухонним приладдям. Окремо є квартира для людей з інвалідністю. У приміщенні повністю забезпечена уся інклюзивність, є підйомники.
Відповідно до результатів громадських слухань, засідань комісії з питань впорядкування назв вулиць Луцької міської територіальної громади та згідно з рішеннями Луцької міської ради у 2023 році на території громади було перейменовано та найменовано 65 вулиць.
Підготовлено та ухвалено більше півтисячі розпорядчих документів у сфері землеустрою та землекористування.
З метою гідного вшанування пам’яті загиблих (померлих) осіб, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України, забезпечували виконання службових обов’язків та присяги на вірність Українському народу, проведено Всеукраїнський відкритий архітектурний бліц-конкурс на кращу концепцію облаштування сектору військових поховань на міському кладовищі в с. Гаразджа. За його результатами здійснюється робота щодо розроблення концепції облаштування сектору військових поховань на міському кладовищі.
Прийнято рішення про розроблення проєкту землеустрою щодо встановлення меж території Луцької міської територіальної громади та внесення відомостей про межі території до Державного земельного кадастру.
Продано 11 земельних ділянок комунальної власності шляхом викупу, загальною площею 1,4217 га. Надходження коштів від продажу земельних ділянок комунальної власності Луцької міської територіальної громади шляхом викупу, враховуючи авансові внески, в тому числі за непродані земельні ділянки, та сплачені кошти за продані земельні ділянки, склали
13 млн грн.
За результатами проведених земельних торгів (аукціонів) у формі електронних аукціонів з продажу земельних ділянок несільськогосподарського призначення комунальної власності продано 3 земельні ділянки на загальну суму
8 млн 700 тис. грн.
З метою приведення договорів оренди землі до вимог чинного законодавства укладено 9 додаткових угод про внесення відповідних змін.
У звітному році до Єдиної державної електронної системи у сфері будівництва внесено 749 документів. Видано 25 дозволів на виконання будівельних робіт.
Видано 7 сертифікатів про готовність об’єкта до експлуатації. Прийнято в експлуатацію три багатоквартирних житлових будинки, загальною площею 20 871,5 кв. м на 312 квартир.
У 2023 році було демонтовано 231 неправомірно встановлений рекламний засіб. Серед демонтованих конструкцій – 133 односторонніх, подвійних та тристоронніх великогабаритних рекламних засоби (білборди), власники яких мають значну заборгованість в оплаті за їх розміщення до бюджету громади. Найбільше демонтованих конструкцій знаходилося на колись перевантаженому кількістю зовнішньої реклами пр-ті Соборності.
Водночас за результатами діяльності КП «Луцькреклама» у 2023 році до бюджету Луцької міської територіальної громади було перераховано 9,3 млн грн порівняно з 5,7 млн грн у 2022 році.
Протягом 2023 року було розміщено 298 великогабаритних площин соціальної реклами, переважна більшість якої становили сюжети мотиваційно-патріотичної агітації, рекрутингової кампанії Збройних сил України, іншої корисної інформації для жителів та гостей міста Луцька.
На виконання заходів правового режиму воєнного стану в Україні з підприємствами, установами, організаціями громади проведено уточнення даних щодо їх спроможності виконання мобілізаційних завдань із замовлення на виробництво продукції, виконання робіт, надання послуг для потреб Збройних сил України, інших військових формувань, національної економіки та життєзабезпечення населення. Додатково укладено 15 договорів на виконання мобілізаційних завдань.
Упродовж 2023 року спеціалістами міської ради спільно з Луцьким об’єднаним територіальним центром комплектування та соціальної підтримки організовано належну роботу військово-лікарської та призовної комісій.
У 2023 році з резервного фонду Луцької міської територіальної громади використано 1 570,40 тис. грн на проведення заходів щодо укріплення об’єктів критичної інфраструктури в умовах воєнного стану.
Спільно з фахівцями Луцького районного управління Головного управління ДСНС України у Волинській області проведено огляд-оцінку усіх укриттів і захисних споруд цивільного захисту у виховних і навчальних закладах, установах комунальної власності Луцької міської територіальної громади. Здійснено поточні ремонти 11 захисних споруд: 3 сховищ, 7 протирадіаційних укриттів та 1 найпростішого укриття на суму 2 602 тис. грн.
На виконання Програми організації рятування людей на водних об’єктах Луцької міської територіальної громади під час літнього купального сезону організовано роботу 2 рятувальних постів у визначених місцях масового відпочинку людей: на пляжі поблизу Центрального парку культури і відпочинку імені Лесі Українки та на Теремнівській водоймі. З бюджету на ці потреби виділено 610 тис. грн.
З метою запобігання виникненню пожеж на території населених пунктів і в екосистемах поблизу них, а також оперативного реагування у разі їх виникнення, створено добровільну пожежну команду з місцем розташування на території Жидичинського старостинського округу в Жидичинському Свято-Миколаївському монастирі та закуплено майно для доукомплектування пожежного автомобіля.
У 2023 році організовано роботу 10 консультаційних пунктів з питань цивільного захисту в житлово-комунальних підприємствах, адміністративних приміщеннях старостатів і департаменті «Центр надання адміністративних послуг у місті Луцьку», де громадяни можуть ознайомитися з правилами дій в умовах надзвичайних ситуацій.
Належно підготовлені «Пункти незламності» у приміщеннях 27 закладів загальної середньої освіти міста Луцька та у 5 адміністративних приміщеннях старостинських округів, пункти обігріву у приміщеннях 36 закладів дошкільної освіти Луцької міської територіальної громади.
З 1 листопада 2023 року на посаду старости Прилуцького старостинського округу затверджено Петра Сущука. Призначенню передувала передбачена законодавством процедура громадського обговорення, яка проводилася з жителями сіл Прилуцьке, Дачне, Жабка, Сапогове Прилуцького старостинського округу. Відповідно до результатів опитування з 2 901 особи, зареєстрованої на території старостинства, 854 жителі підтримали кандидатуру запропоновану міським головою, що складає більше 17 відсотків голосів жителів, необхідних для встановлення результату, як цього вимагає ст. 54¹ Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні».
Протягом 2023 року у Прилуцькому старостинському окрузі проведено поточний ремонт доріг: вулиць Миру та 1-го Травня в селі Дачне, вулиць Ківерцівської, Лісної, Молодіжної, Шостий Гон, Садової, Квітневої та Жовтневої в селі Прилуцьке. Проведено ґрейдерування з підсипанням щебенем неасфальтованих доріг населених пунктів старостату.
В центрі села Прилуцьке встановлено зупинку з павільйоном, проведено роботи з декомунізації обеліска «Землякам – односельчанам».
Встановлено зручний для жителів округу графік руху громадського транспорту за маршрут № 19 Луцьк-Сапогове та Луцьк-Жабка.
Здійснено озеленення населених пунктів, висаджено дерева в сквері села Прилуцьке навпроти школи та на території Дачнівського закладу дошкільної освіти № 42.
У Жидичинському старостинському окрузі протягом 2023 року проведено поточний ремонт доріг: проїзду до кладовища в селі Клепачів та проїзду до кладовища в селі Озерце; вулиць Лесі Українки та Ковельська в селі Жидичин; вулиць Польова, Вишнева та Космонатів в селі Кульчин; вулиць Тракторна та Незалежності в селі Озерце; вулиць Котляревського та Нова в селі Небіжка.
Встановлено 3 камери спостереження на дорогах міжнародного та обласного значення, що проходять територією старостату.
Створено добровільну пожежну команду.
На території населених пунктів Княгининівського старостинського округу протягом 2023 року проведено поточний ремонт доріг: вулиць Польова, Героїв України, Наукова, Шкільна, Степана Тулайдана, Лесі Українки в селищі Рокині; вулиць Бригадна, Конякіна в селі Сирники; вулиць Фруктова, Соборна, Ранкова, площа в центрі села Княгининок; вул. Журавлина, проїзду з вул. Черчицька до вул. Новочерчицька в селі Зміїнець; вул. Миру в селі Брище; вул. Зарічна в селі Буків. Облаштовано зупинку громадського транспорту на вул. Героїв України в селищі Рокині.
У 2023 було вирішено багаторічну проблему якості питної води в селі Брище. Підприємством «Луцькводоканал» встановлено інноваційну модульну станцію Organik M-200, яка забезпечить чистоту і високу якість питної води. Розмістити цю систему вирішили саме для забезпечення потреб мешканців села Брище, які відчувають негативний вплив від полігону твердих побутових відходів, що знаходиться поруч.
У 2023 році на численні звернення жителів частково відновлена робота ФАПу села Брище.
На території Заборольського старостинського округу протягом 2023 року проведено поточний ремонт доріг: вул. Набережна в селі Одеради, вул. Володимирська в селі Великий Омеляник, вул. Польова в селі Олександрівка та вул. Лісова в селі Охотин.
Проведено частковий ремонт ділянки дороги С 030822 (Заболотці-Шепель-/Н-22/) до села Шепель повітряно-струменевим методом, розпочато ремонт дороги вул. Центральна в селі Антонівка.
У звітному періоді облаштовано щебеневу дорогу на кладовищі в селі Забороль та до кладовища в селі Одеради. Видалено аварійні дерева в селах Шепель, Одеради, Сьомаки та на кладовищах в селах Великий Омеляник, Забороль, Городок. Облаштовано місце для розвороту шкільного автобусу і громадського транспорту на перехресті вулиць Набережна та Дубова, проведено поточний ремонт ділянки дороги вул. Відродження в селі Великий Омеляник. Встановлено зупинки з павільйоном на вул. Проектній в селі Великий Омеляник, на вул. Миру в селі Шепель, вул. Набережна в селі Заболотці.
На території Боголюбського старостинського округу протягом 2023 року проведено поточний ремонт доріг: вулиць Сонячна та Молодіжна (частково) села Боголюби; вулиць Незалежності, Квітнева, Польова села Тарасове. Проведено ремонти струменевим способом: вул. 40 років Перемоги села Боголюби; вулиць Центральна, Яблунева, Молодіжна села Тарасове; вул. Миру села Богушівка; вул. Садова села Озденіж. Було проведено поточний ремонт дитячих майданчиків в селах Боголюби та Тарасове. Відремонтовано міст в селі Іванчиці.
Протягом 2023 року вирішено питання транспортного сполучення сіл Озденіж та Іванчиці, відкрито міські маршрути № 56 Луцьк-Озденіж, № 57 Луцьк- Боголюби, що зняло проблему доїзду жителів сіл до міста Луцька.
У кожному старостинському окрузі функціонують «Пункти незламності».
У 2023 році міським головою та його заступниками проведено 27 міжнародних зустрічей.
Протягом звітного періоду офіційно започатковано два нові партнерства:
- 16 липня 2023 року укладено угоду про партнерство з містом Швайнфурт (Німеччина);
- 19 жовтня 2023 року укладено угоду про співпрацю з Тауразьким районом (Литва).
У звітному році відбулось 11 робочих візитів представників Луцької міської ради за кордон.
Проведено роботу із залучення, перевезення та отримання гуманітарної допомоги від міжнародних і закордонних донорів для підтримки Збройних сил України, внутрішньо переміщених осіб і життєдіяльності Луцької міської територіальної громади в умовах воєнного стану.
У результаті комунікації з містами-партнерами отримано, зокрема, лікарняні ліжка, генератори, смарт-дошки, планшети, 2 сміттєвози Mercedes, вантажний напівпричіп, 7 тонн гуманітарної допомоги у вигляді сухої їжі та консерв, взуття, зимового військового одягу, термосів, спальних мішків, електрогенераторів і маскувальних сіток, 9 вантажів із продуктами харчування, засобами гігієни, перев’язувальними матеріалами, аптечками, павербанками, термоодягом. Крім цього, отримані від німецьких партнерів шкільні парти та стільці, дитячий ігровий майданчик передано для використання за призначенням.
Упродовж 2023 року проведено роботу щодо залучення позабюджетних коштів і реалізації проєктів міжнародної технічної допомоги:
1. Проєкт «Нове життя старого міста: ревіталізація пам’яток історико-культурної спадщини Луцька та Любліна» (Програма транскордонного співробітництва ПБУ 2014-2020 Європейського інструменту сусідства).
Завершено облаштування Музейного простору «Окольний замок» на базі відреставрованих у межах проєкту пам’яток архітектури національного значення – підземель монастиря єзуїтів і вежі Чорторийських.
Підготовлено програму та співорганізовано офіційні заходи до відкриття Музейного простору «Окольний замок».
2. Проєкт «Спільний пошук нових рішень у комунальному господарстві: поводження з органічними відходами у Луцькій міській територіальній громаді» (Програма «Сталий розвиток громад через партнерські проєкти – NAKOPA 2020» за підтримки Федерального міністерства економічного співробітництва та розвитку ФРН).
Придбано та встановлено 20 компостерів для органічних відходів у закладах загальної середньої освіти Луцької міської територіальної громади. Проведено інформаційно-промоційні кампанії в соцмережах Facebook, Instagram. Закуплено та встановлено модульне обладнання контейнерного типу для очищення фільтрату полігону твердих побутових відходів у селі Брище. Продуктивність обладнання – до 50 м³/добу. Встановлено додаткове обладнання мембранної очистки фільтрату полігону ТПВ другого ступеню.
Розроблено Концепцію поводження з органічними відходами в Луцькій міській територіальній громаді, здійснено закупівлю промоційної продукції.
3. Проєкт «Промоція та захист природної спадщини міських річок і прибережних територій Жешува та Луцька» (Програма транскордонного співробітництва ПБУ 2014-2020 Європейського інструменту сусідства).
Підготовлено фінансовий та описовий звіти, проведено аудит проєкту. Реалізацію проєкту завершено.
4. Проєкт «Таємниці двох веж: просування середньовічних укріплень Луцька та Любліна за допомогою інноваційних технологій» (Програма транскордонного співробітництва ПБУ 2014-2020 Європейського інструменту сусідства).
Створено туристичний мобільний додаток «Таємниці двох веж» із елементами доповненої реальності, який пропонує пройти маршрут-квест 10 історичними пам’ятками у «Старому місті» Луцька, які ознаковано табличками з QR-кодами. Створено відеоролик про нові туристичні маршрути й історико-культурну спадщину Луцька та Любліна. Проведено промоційні кампанії та круглий стіл «Життя у середньовічному та ранньомодерному Луцьку та Любліні» за участі експертів-істориків. Розроблено науково-популярний електронний буклет «Повсякденне життя історичного Луцька та Любліна», до якого увійшли презентовані під час круглого столу статті українських і польських експертів.
Підготовлено фінансовий та описовий звіти, проведено аудит проєкту. Реалізацію проєкту завершено.
5. Проєкт «Стала протидія Covid-19 у Луцьку через новітні технології та поінформованість населення» (Програма «Пакет солідарності громад для подолання пандемії коронавірусу» за підтримки Федерального міністерства економічного співробітництва та розвитку ФРН).
Закуплено для медичних установ громади апарат ШВЛ, комплект капнографії CO2, назальні канюлі (90 шт.), монітор пацієнта, пульсоксиметри (4 шт.), імуностимулюючі вітамінні чаї з інформаційними наліпками (1000 шт.). Розроблено та надруковано інформаційні листівки, постери, проведено інформаційну кампанію щодо постковідної терапії в соцмережах Facebook, Instagram.
Підготовлено фінансовий та описовий звіти, проведено аудит проєкту. Реалізацію проєкту завершено.
Протягом 2023 року проведено роботу з підготовки проєктних заявок на конкурси Програми транскордонного співробітництва InterregNEXT Польща-Україна 2021-2027, Програми Nakopa 2024, що фінансується урядом Німеччини.
В умовах воєнного стану головним завданням комунальної галузі охорони здоров’я Луцької міської територіальної громади у 2023 році залишалось надання якісної, доступної та своєчасної медичної допомоги мешканцям громади, внутрішньо переміщеним особам, пораненим, травмованим і хворим військовослужбовцям, у тому числі послуг з їх реабілітації.
У медичних закладах сформовано необхідний запас медикаментів, виробів медичного призначення, розхідних матеріалів, інфузійних розчинів тощо, забезпечено чіткі механізми їх поповнення та оновлення у випадку виникнення та ліквідації наслідків надзвичайних ситуацій техногенного або природного характеру.
За підсумками роботи 2023 року КП «Медичне об’єднання Луцької міської територіальної громади» відзначено незалежним зовнішнім оцінюванням у рейтингу Індекс Опендатаботу та увійшло в ТОП-10 найкращих підприємств України в сфері охорони здоров’я.
КП «Луцький клінічний пологовий будинок» залишається одним із провідних закладів, що надає акушерсько-гінекологічну допомогу та займає друге місце серед усіх закладів охорони здоров’я Волинської області за кількістю новонароджених. А КП «Луцька міська дитяча поліклініка» стало лідером у Волинській області за кількістю наданих послуг за пакетом «Амбулаторно-поліклінічна допомога».
За звітний рік у комунальних підприємствах охорони здоров’я Луцької міської територіальної громади проліковано в стаціонарах 27 934 пацієнти (2022 рік – 26 682 пацієнти). У Луцькому клінічному пологовому будинку прийнято 1 159 пологів, народилось 1 169 дітей. Надано, за кількістю звернень, медичної допомоги 15 710 внутрішньо переміщеним особам (2022 рік – 19 730).
Комунальним підприємством «Медичне об’єднання Луцької міської територіальної громади» придбано, встановлено та введено в експлуатацію сучасний магнітно-резонансний томограф Philips вартістю 61,5 млн грн і проведено роботи з підготовки приміщення для його встановлення на суму 2,5 млн грн.
З метою розширення реабілітаційних можливостей медичних закладів придбано реабілітаційне обладнання на суму 8,47 млн грн, у тому числі для Медичного центру реабілітації учасників бойових дій на суму 3,6 млн грн і Медичного об’єднання Луцької міської територіальної громади на суму 4,87 млн грн.
З бюджету Луцької громади на 2023 рік на виконання заходів місцевих цільових програм «Здоров’я мешканців Луцької міської територіальної громади на 2021-2025 роки», «Фінансова підтримка комунальних підприємств охорони здоров’я Луцької міської територіальної громади на 2021-2025 роки», Комплексної програми соціальної підтримки ветеранів війни та членів їх сімей на 2021-2023 роки та інших здійснено видатки на:
придбання медичної апаратури для діагностики та лікування новонароджених та проведення централізованої системи забезпечення повітрям в гінекологічному корпусі для КП «Луцький клінічний пологовий будинок» – 3,2 млн грн;
забезпечення медикаментами пільгової категорії громадян, які потребують постійного дороговартісного лікування та замісної терапії за життєвими показами – 12,5 млн грн;
безкоштовне медикаментозне лікування при наданні амбулаторної, стаціонарної та стоматологічної допомоги, в тому числі проведення зубопротезування учасників бойових дій, бійців – добровольців, членів їх сімей, а також сімей загиблих (померлих) військовослужбовців – 2,1 млн грн;
оплату спожитих енергоносіїв комунальними підприємствами охорони здоров’я – 32,6 млн грн;
утримання військово-лікарської комісії Луцького об’єднаного міського територіального центру комплектування та соціальної підтримки – 8,6 млн грн;
закупівлю вакцини проти вірусу папіломи людини для вакцинації дівчат цільової групи для потреб КП «Луцька міська дитяча поліклініка» – 1 млн грн.
У 2023 році працівники управління охорони здоров’я, якому делеговані окремі повноваження органу опіки та піклування, взяли участь у 262 судових засіданнях щодо опіки та піклування над недієздатними/обмежено дієздатними особами, надійшло 97 ухвал суду про відкриття провадження у справі про визнання фізичної особи недієздатною/обмежено дієздатною, встановлення опіки та призначення опікуна, підготовлено 28 заяв (подання) до суду про призначення опікунів/піклувальників над недієздатною/обмежено дієздатною особою, 18 клопотань про продовження строку дії рішення суду про визнання особи недієздатною/обмежено дієздатною, надано 270 консультацій щодо опіки та піклування.
Головною метою освітньої галузі у 2023 році було забезпечення безпечного та рівного доступу до навчання, розвитку усіх учасників освітнього процесу.
На сьогодні мережа закладів дошкільної освіти громади складає 51 заклад різного типу. У 422 групах загального, компенсуючого типах та групах з інклюзивним навчанням виховується 9 473 дитини віком від 2-х та 6-7 років. Показник охоплення дошкільною освітою становить 89,9%.
Мережа закладів загальної середньої освіти комунальної форми власності громади складає – 38 закладів: початкова школа – 1, гімназії – 10, ліцеї – 26 та навчально-реабілітаційний центр.
За результатами 2022–2023 навчального року вручено свідоцтва про здобуття базової середньої освіти 2 759 випускникам, з них 306 кращих учнів отримали свідоцтва з відзнакою.
Свідоцтва про здобуття повної загальної середньої освіти отримали 1 714 випускників, кращі з них нагороджені медалями (193 – золоті, 43 – срібні).
Серед отриманих результатів основної сесії Національного мультипредметного тесту (НМТ) 40 учнів здобули найкращий результат з одного предмета (200 балів), 2 учні отримали за результатами НМТ по 400 балів.
У 2023 році стипендію міської ради отримали 22 кращих учні, розмір якої збільшено з 300 до 500 гривень.
З нагоди Дня працівників освіти було відзначено:
премією міської ради «Успішний педагог» – 40 педагогів;
персональною стипендію міського голови – 15 педагогів;
іменною премією міського голови – 15 педагогів;
обласною премією імені Михайла Кравчука – 1 педагог;
Почесною грамотою управління освіти і науки Волинської ОДА – 1 педагог;
присуджено Премію Волинської обласної ради імені Й.В. Гошовського за заслуги у сфері освіти директору ліцею № 18 (Скороход С.А.);
присвоєно почесне звання «Заслужений вчитель України» – 1 педагог (Мала О.Л., ліцей № 9);
Почесною грамотою МОН України – 1 педагог;
нагрудним знаком Міністерства освіти і науки України «Відмінник освіти» – 2 педагоги (Огородник І.І., НРЦ, Дубина О.Д., ліцей № 9).
У ІV заключному етапі Всеукраїнських учнівських олімпіад 2022–2023 н.р. взяв участь 21 учень (ЗЗСО №№ 4, 9, 14, 21, 25), з них 9 учнів здобули 10 призових місць: І місце – 1 (біологія), ІІ місце – 2 (біологія, історія), ІІІ місце – 7 (біологія, математика, астрономія, хімія, географія).
У листопаді-грудні 2023–2024 навчального року у ІІ етапі учнівських олімпіад (20 предметних олімпіад) взяли участь 1 505 учнів, переможцями визначено 646 учнів: перших місць – 97, других – 206, третіх – 343.
Найбільше учасників у ІІ етапі (міському) Всеукраїнських учнівських олімпіад представили: серед ЗЗСО-ліцеїв №№ 1, 2, 4, 9, 10, 14, 18, 21, 22, 23, 26, 27, 28; серед ЗЗСО-гімназій – №№ 13, 17.
У ІІІ етапі Всеукраїнського конкурсу-захисту науково-дослідницьких робіт (травень-червень 2023 року) учні закладів освіти нашої громади здобули 17 призових місць, а 5 учнів Луцьких шкіл (№14 (1), №21(3), №27 (1)) стали претендентами на отримання стипендії Президента України.
У І етапі конкурсу-захисту науково-дослідницьких робіт (грудень 2023 року) взяли участь 162 учні-члени шкільних філій учнівського наукового товариства «Ерудит». Усього переможцями визначено 109 учнів, з яких перших місць – 46. Найбільше учасників у І етапі конкурсу-захисту представили ЗЗСО-ліцеї №№ 14, 21, 26, 27.
Станом на 1 грудня 2023 року інклюзивна форма навчання організована в 11 закладах дошкільної освіти, де навчається 65 дітей у 25 групах та у 30 закладах загальної середньої освіти для 224 учнів у 174 класах.
У місті функціонує 5 закладів професійно-технічної освіти, які фінансуються з бюджету Луцької міської територіальної громади. Загальний обсяг регіонального замовлення на підготовку робітничих кадрів і фахових молодших бакалаврів у закладах професійної (професійно–технічної) освіти на 2023 рік збільшився з 1054 до 1079 осіб.
У Палаці учнівської молоді в 2023-2024 навчальному році працює 65 гуртків, які охоплюють 3232 вихованці віком від 4 до 18 років за напрямками: художньо-естетичний, туристсько-краєзнавчий, еколого-натуралістичний, фізкультурно-спортивний, військово-патріотичний. Продовжують працювати гуртки Палацу учнівської молоді на базі ЗЗСО №№ 2, 9, 10, 11, 12, 16, 17, 19, 20, 23, 25, 27, 29. У лютому 2023 року відбулася міська виставка навчально-методичних видань «Творчі сходинки педагогів Луцької міської територіальної громади – 2023». На таку ж виставку обласного рівня представлено 202 роботи. З них: І місце – 33 роботи; ІІ місце – 44; ІІІ місце – 52.
У 2023-2024 навчальному році освітній процес у Луцькому міському Центрі науково-технічної творчості учнівської молоді відбувається за 22 напрямками, якими охоплено 730 вихованців.
З метою створення умов для рівного доступу дітей і молоді до якісної позашкільної освіти в ряді мікрорайонів міста функціонують філії Центру: ЗЗСО №№ 2, 4, 5, 12, 14, 17, 18, 27, а також у Міжшкільному ресурсному центрі та Товаристві сприяння оборони України.
Упродовж грудня 2023 року у співпраці з Благодійним фондом Ігоря Палиці «Тільки разом» було організовано новорічні заходи для 3 600 дітей, чиї батьки захищали та захищають територіальну цілісність та незалежність України. Усі діти отримали подарунки. У Палаці учнівської молоді було організовано різдвяно-новорічні свята для дітей з числа внутрішньо переміщених осіб та дітей пільгових категорій. 5 міських заходів відвідали 2 394 дитини.
Навчально-методичним кабінетом психологічної служби спільно з Центром професійного розвитку педагогічних працівників у рамках відзначення Міжнародного дня толерантності було проведено «Тиждень інклюзивної освіти», в якому взяли участь близько 200 дітей.
Навчально-методичним кабінетом психологічної служби у партнерстві з УФ «Благополуччя дітей» за фінансової підтримки GlobalGiving організовано акцію «З турботою про дітей». Шкільні канцелярські набори вручено 250 учням пільгових категорій закладів освіти Луцької міської територіальної громади.
У травні 2023 року 38 закладів освіти отримали як гуманітарну допомогу 38 wifi-роутерів для найпростіших укриттів, ЗЗСО №№ 12, 13, 35, 39 – набори меблів у класні кімнати. Із метою забезпечення освітнього процесу в онлайн режимі школи отримали 270 хромбуків для вчителів, а ЗЗСО №№ 29, 35, 39, учні яких тільки у 2023 році перейшли на очне навчання, – 26 ноутбуків.
Заклади загальної середньої освіти № 12, 13, Центр науково-технічної творчості учнівської молоді отримали сучасні мультиборди, а школи №№ 3, 7, 16, 17, 20 отримали набори з 15 планшетів кожна.
У 2023-2024 навчальному році всі ЗЗСО перейшли на електронні журнали та щоденники.
Усі заклади освіти облаштовано укриттями, які щоквартально обстежуються комісією представників ДСНС і відділу з надзвичайних ситуацій та цивільного захисту населення міської ради. На випадок блекауту в 27 закладах загальної середньої освіти створені «Пункти незламності».
У грудні 2023 року міською радою навчальним закладам громади було виділено майже 1 850 тис. грн на придбання матеріалів для плетіння маскувальних сіток Збройним силам України.
У 2023 році на виконання ремонтних робіт і придбання обладнання в закладах освіти з бюджету розвитку та загального фонду (призначення департаменту освіти) використані кошти у сумі майже 30 млн грн.
Базова мережа закладів культури Луцької міської територіальної громади налічує 52 заклади: 5 мистецьких шкіл, 1 філія мистецької школи, 19 закладів культури клубного типу; 25 бібліотек; 2 музеї. Із загальної кількості закладів 21 – міські, 31– розташовані у старостинських округах.
Культурні послуги адаптовано до умов воєнного стану, у закладах діють волонтерські центри із залученням мешканців громади для проведення заходів, спрямованих на підтримку ЗСУ.
У звітному періоді здійснено зміцнення матеріально-технічної бази на суму 4 290 тис. грн. Зокрема: проведено ремонт фасаду бібліотеки-філії № 4, приміщення бібліотеки-філії № 5 та абонементу центральної бібліотеки для дорослих; поточні ремонти пам’яток дерев’яної архітектури у музеї історії сільського господарства Волині-скансені; приміщень будинків культури сіл Жидичин, Шепель, Рокині, Прилуцьке; ремонт хореографічного залу, сцени Палацу культури міста Луцька; облаштовано укриття в Будинку культури мікрорайону Вересневе; утеплено фасад і здійснено благоустрій території музичної школи № 3; встановлено пожежну сигналізацію в музичній школі № 2; обладнано дві кімнати укриття в художній школі. Придбано комп’ютерну техніку, музичні інструменти, сценічні костюми. Усі заклади культури забезпечено генераторами.
Упродовж 2023 року до єдиного фонду центральної бібліотечної системи надійшло з різних джерел 5 544 видання на суму 654,6 тис. грн, в тому числі за бюджетні кошти придбано 1 966 примірників книг на суму 380 тис. грн.
У стадії завершення-систематизація бібліотечних фондів в електронній програмі «УФД/Бібліотека», до якої у 2023 році включено бібліотеки-філії сіл Жидичин, Княгининок, Кульчин, Прилуцьке.
12 бібліотек-філій діють як хаби цифрової освіти. У центральній бібліотеці для дорослих продовжує роботу проєкт «Ваша цифрова бібліотека».
Близько 100 заходів для різних категорій дітей проведено в межах проєкту «СпівДія заради Дітей» благодійного фонду «СпівДія» за підтримки Дитячого фонду ООН (UNICEF Ukraine) і Міністерства молоді та спорту України. Більше 2000 дітей залучено до заходів в межах програми «Бібліотека – територія дитинства».
У мистецьких освітніх закладах початкову мистецьку освіту здобувають 2 500 дітей, більше 700 з яких користуються пільгами в оплаті навчання. Діють «Вечірня школа» у Луцькій музичній школі № 2 та «Вечірня майстерня» у Луцькій художній школі. Протягом 2023 року більше 500 учнів стали лауреатами мистецьких конкурсів міжнародного, всеукраїнського та регіонального статусів. У школах діє 58 творчих колективів.
Упродовж шкільних канікул викладачі шкіл організовували арттерапевтичні заняття в рамках проєкту «Творче літо». Музична школа № 1 ім. Ф.Шопена як партнер долучалася до реалізації грантового проєкту «Спільна культурна спадщина: відродження фольклору на українсько-польському прикордонні» Програми транскордонного співробітництва. Зокрема, на базі музичної школи у місті Санок (Республіка Польща) проведено ІІІ Міжнародний конкурс піаністів «Шопенівська весна».
Активну виставкову, проєктну, конкурсну діяльність здійснюють у Луцькій художній школі. Викладачі та учні долучаються до реалізації загальноміських мистецьких проєктів, зокрема, в межах Великодніх заходів представлено арт-інсталяції «Великдень», «І розквітне Україна…», «Писанкове диво», «Воскрес Христос–Воскресне Україна!»; до Дня незалежності України створено тематичні інсталяції та арт-об’єкти, вуличну інсталяцію «НЕзламність»; до Дня міста реалізовано мистецький проект «Територія творчості». Впродовж літа у арт-галереї «Луцьк» експонувалася виставка графічних робіт учнів школи «Елегія війни». До Дня незалежності України школа представила виставку естампів українських художників «Поетична інспірація». Живописні роботи учнів Луцької художньої школи були виставлені на благодійний аукціон в Анланті (США). За виручені кошти в сумі 4 485 доларів США було придбано автомобіль для 14 ОМБР імені князя Романа Великого.
На базі клубних закладів діє 140 клубних формувань, 65 з яких – для дітей. Загальна кількість учасників клубних формувань – близько 3 тис. осіб.
Активну творчу діяльність здійснюють аматорські колективи «Волинянка», «Волиняночка», «Юність», «Чачка», духовий оркестр Палацу культури міста Луцька, «Княгининські хорошухи» Центру культури «Княгининок», «Кураж» та «Паросток» будинку культури села Боголюби та ін.
У 2023 році дитячий зразковий ансамбль танцю «Волиняночка» Палацу культури міста Луцька, зразковий аматорський фольклорний колектив «Вервечка» та зразкова аматорська вокальна студія «Зернятко» культурно-мистецького центру «Красне» презентували українську культуру під час першого фестивалю «Art Festival Unity Lutsk-Edipsos» у Греції.
Аматорський фольклорний гурт «Чачка» брав участь у V Всесвітньому фестивалі лози та лозоплетіння у м. Познань (Республіка Польща).
Народний аматорський ансамбль «Юність» здобув гран-прі та низку інших нагород у фестивалі-конкурсі інструментального, вокального та хореографічного мистецтва «Верховина STAR-FEST».
Працівниками музею історії сільського господарства Волині-скансен проведено близько 200 екскурсій. Більше 10 тис. осіб долучилися до заходів, що відбулися на території музею, таких як: табір лицарського духу «Доблесть віків»; козацьке наметове таборування «ГЕРЦЬ-2023»; фестиваль національних бойових мистецтв «Дух незламних» (під час фестивалю зібрано 640 тис. грн для потреб ЗСУ); благодійний сімейний захід «Зима в скансені».
У 2023 році на реалізацію культурно-мистецьких заходів використано більше 1 600 тис. грн.
Зокрема, реалізовано творчий проєкт «Великодня майстерня»; артпроєкт «Великоднє диво», в межах якого на Театральному майдані презентовано артінсталяції «І розквітне Україна» (мапа України), проєкти «Різдво разом» та «Великдень разом»; проведено традиційну виставку-конкурс «Писанковий дивосвіт», де було представлено близько 1000 писанок.
Проведено фестиваль «Етнокультурна – сила, що єднає» за участі творчих колективів луцької громади, етнографів, фольклористів.
У Парку культури та відпочинку імені Лесі Українки презентовано артінсталяцію «Повернення». На Театральному майдані встановлено різдвяно-новорічні інсталяції «Крила», «Молитва», «Різдвяний сад», облаштовано галерею просто неба «Місто Святого Миколая». Проведено більше 2000 культурно-мистецьких заходів в межах благодійних проєктів: марафон «Разом переможемо», проєкти «Весна, що наближає Перемогу!», «Культурний фронт на захисті кордонів», «Культура має значення», «Переможний Дух Різдва» та ін. Загалом в межах благодійних заходів зібрано 1,5 млн грн, які скеровано на придбання технічних засобів для ЗСУ.
Протягом 2023 року департаментом культури реалізовано 10 грантових проєктів.
У 2023 році проведено інвентаризацію та огляд стану збереження пам’яток у Луцькій міській територіальній громаді – 77 об’єктів культурної спадщини в м. Луцьку, селах Прилуцьке, Дачне, Милуші, Княгининок, Шепель, Іванчиці, Озденіж. За результатами складено відповідні інформаційні довідки. Матеріали для звіту направлено в орган охорони культурної спадщини вищого рівня.
Впродовж 2023 року укладено 37 охоронних договорів.
Напрацьовано Порядок утримання фасадів будівель і споруд на території історичних ареалів міста Луцька та об’єктів культурної спадщини поза їхніми межами.
У 2023 році з метою розвитку туристичної інфраструктури спільно з компанією Moreinfo розроблено концепцію оновленої туристичної навігації Луцької міської територіальної громади.
В рамках проєкту #SaveUkrainianHeritage за фінансової підтримки фонду Aliph Foundation проведено лазерне 3D сканування та фотограмметричну зйомку памʼяток архітектури нашого міста: Луцький замок, Кафедральний собор Святої Трійці, Єзуїтський колегіум (з підземеллям) з вежею Чорторийських і муром Окольного замку, Кафедральний костел святих апостолів Петра і Павла з підземеллями.
У липні 2023 року відбулося відкриття Музейного простору «Окольний замок», який складається із єдиної збереженої з восьми веж Окольного замку Луцька – Вежі князів Чорторийських та підземних ярусів Колегіуму отців єзуїтів.
На 700 квадратних метрах цього комплексу розміщено 18 кімнат, 4 коридори, вежа, внутрішній і зовнішній дворики, де облаштовані: експозиційна зала українського лицарства 13-15 століття, середньовічний погреб, зала пивоваріння, інсталяції привида та монаха, віртуальні атракції.
Для забезпечення функціонування музейного простору придбано комп’ютерну техніку вартістю 142 тис. грн, музичну та проекційну апаратуру на суму 152,5 тис. грн.
Музейний простір «Окольний замок» у 2023 році відвідали 15 702 туристи, продано 9 517 квитків, 2 547 осіб – відвідали локацію безкоштовно (діти та члени сімей військових, діти з особливими потребами, вихованці громадських організацій) та 3 640 дітей скористалися шкільною екскурсією.
Гідами музейного простору проведено 715 екскурсій, з них: 319 – тематичних, 147 – шкільних, 114 – у форматі віртуальної реальності та 135 – безкоштовних.
У 2023 році на території Музейного простору «Окольний замок» проведено ряд заходів: артпроменад «Так звучить Луцьк», тематичний фестиваль каліграфії «Простір літер», художній конкурс малюнків для школярів «Мрії здійснюються», культурно-мистецький проєкт «Андріївські вечорниці» та «Різдво в Окольному».
Загальна сума доходу отриманого Центром розвитку туризму (далі – ЦТІ) за 2023 рік від наданих туристичних послуг, продажу сувенірної продукції та подарункових сертифікатів становить 2 077 тис. грн.
У 2023 році 6 425 туристів відвідали ЦТІ, де отримали інформаційні послуги стосовно туристичних об’єктів, культурних подій, закладів проживання та харчування.
За звітний період менеджерами (управителями) з туризму відділу ЦТІ проведено 63 тематичні екскурсії. Задля покращення доступності туристів до історії міста було створено аудіо-гід трьома мовами (українською, англійською та польською).
Окрім цього, упродовж 2023 року задля промоції Луцької міської територіальної громади було реалізовано низку заходів:
- розроблено дизайн та візуалізацію айдентики для лед-екранів, сувенірної продукції, поліграфії та інтернет-мереж з нагоди 938-ї річниці Луцька та різдвяно-новорічних свят;
- спільно з Асоціацією в’їзних туроператорів України було проведено FAM-тур для восьми провідних туроператорів України, під час якого було презентовано туристичний потенціал Луцької міської територіальної громади, в тому числі й підземний маршрут нашого міста — крипти Хрестовоздвиженської церкви, підземелля Костелу святих апостолів Петра і Павла, Луцький замок з розкопами церкви Івана Богослова;
- з метою промоції міста Луцьк відвідали українські тревел-блогери: Максим Узол і Ольга Манько, Валерія Мікульська, Євгеній Синельников, інстаблогер Vera Pasko, представники інформаційного агентства Укрінформ, туристичного інтернет-журналу «Робінзон»;
- у рамках проєкту «Луцька літературна резиденція» було проведено офіційне відкриття Міжнародного поетичного проєкту тривимірної презентації поетичних текстів Галини Яструбецької «Полігон. Територія слова»; поетичний вечір Ольги Ольхової «Луцько попри…»; організовано лекцію польської письменниці, літературної критикині, президентки Спілки письменників Польщі, професорки Анни Насіловської «Пьотр Равіч та його роман «Кров неба» у Волинському національному університеті імені Лесі Українки; організовано творчу зустріч із військовослужбовцем та письменником Андрієм Кириченком «Мисливці за градами». Завершено підготовку книги до друку із результатами першої літературної резиденції «Місто натхнення»;
- в рамках розвитку проєкту «Луцький кликун», з метою популяризації професії рятувальника, у кінці 2023 року на території 25-ої державної пожежно-рятувальної частини було встановлено та ознаковано QR-кодом нову скульптуру кликуна, якому дали ім'я Гнат «Неопалимий». Скульптура була виготовлена з ініціативи бійців Луцького районного управління ГУ ДСНС України у Волинській області за кошти меценатів.
З квітня 2022 року управління туризму та промоції міста співпрацює з польською ініціативою Dom Odbudowy Ukrainy, що була створена у Варшаві. Це проєкт, який покликаний допомогти українцям захистити пам’ятки від руйнування внаслідок війни та допомогти у відбудові українських міст.
У межах цієї співпраці у 2023 році три відділи Волинського краєзнавчого музею (Музей волинської ікони, Художній музей і Музей історії Луцького братства) отримали генератори для забезпечення безперебійного функціонування.
Організовано проведення благодійного концерту органістки з Німеччини Марії Хілько, в рамках якого було зібрано кошти у сумі 11 тис. грн для потреб Збройних сил України.
Організовано передачу п'яти сотень українських книг Польсько-Українському Дому в місті Кельце (Республіка Польща) для функціонування безкоштовної бібліотеки для українців.
У сфері молодіжної політики впродовж 2023 року спільно із громадськими організаціями проведено понад 200 заходів різного спрямування (освітні, мистецькі, профілактичні, національно-патріотичні, благодійні, волонтерські тощо) на загальну суму 418 тис. грн, участь у яких взяли понад 120 000 осіб. Зокрема: фестиваль «Наукові Пікніки», проєкт «Експерти на зв’язку», 7 інтелектуально-розважальних ігор для школярів і студентів «MindGame», 20 творчих майстер-класів.
З нагоди Дня молоді та Дня міста проведено масштабні фестивалі, що охопили понад 20 локацій спортивного, патріотичного та волонтерського спрямувань, організовано громадську акцію «Українська вишиванка».
У 2023 році затверджено Програму сприяння розвитку волонтерства Луцької міської територіальної громади на 2023-2027 роки, в рамках якої проведено 5 зустрічей з відомими волонтерами «Волонтери. Відомі та невідомі історії» та захисницями, форум волонтерських ініціатив, участь у якому взяли понад 100 осіб.
Проведено багатофакторне опитування «Індекс благополуччя молоді», показники якого будуть презентовані у 2024 році.
Розпочалась реалізація Всеукраїнського молодіжного проєкту «Впливові» ‒ Луцька міська територіальна громада увійшла до складу 25 фіналістів серед 90 громад.
Комунальним закладом «Луцький міський молодіжний центр» організовано більше 500 заходів, у яких залучено понад 10 тис. осіб. Загальна сума витрачених коштів – 259 тис. грн. Зокрема проведено: «День Соборності та Свободи України», «День пам’яті Героїв Крут», «День Гідності та Свободи» та «День пам’яті Героїв Небесної Сотні».
У сфері спортивних ініціатив було успішно організовано «Біговий клуб з фізичною підготовкою», курси «Самооборона цивільного населення», «Луцька школа паркуру», спортивно-патріотичний сплав Пляшева-Луцьк на відстань 110 км, а також велопробіг у вишиванках, у якому взяли участь близько 600 учасників.
Військово-патріотичне виховання зайняло важливе місце в діяльності центру у 2023 році, охопивши близько 3000 осіб через «Військові вишколи для молоді», «Польові збори».
Проєкти для дозвілля та інші ініціативи, такі як: «Патріотичний квіз», кінопокази «Вечір національно-патріотичного кіно», мотиваційні зустрічі, толоки, благодійні ярмарки та медійний проєкт «Інтерв'ю в укритті» залучили близько півтори тисячі осіб. Стільки ж учасників відвідали творчі вечори та національні традиції «Просто посиденьки», «Андріївські вечорниці», вечір «Різдво в Окольному замку», «Резидеція Миколая в укритті» та День молоді.
Упродовж 2023 року на території громади проведено близько 300 заходів: козацький турнір з рукопашу гопак «Шлях до ПЕРЕМОГИ»; VIII традиційний турнір з міні-футболу серед юнаків 2012-2013 р.н. «Весняний кубок – 2023»; ХХХ Всеукраїнський турнір з волейболу «Волинь зустрічає друзів»; чемпіонат з футболу; всеукраїнський турнір з дзюдо на призи Заслуженого майстра спорту України Руслана Машуренка серед молоді до 23 років (2001-2008 р.н); серія фестивалів для дітей з міні-футболу «Наближаємо перемогу»; відкритий кубок з баскетболу серед чоловічих команд «Кубок міського голови 2023»; турнір з міні-футболу «Кубок міського голови – 2023»; Всеукраїнський турнір «Кубок Любарта» з сумо (ІІІ ранг); турнір з пляжного волейболу «Кубок міського голови – 2023»; благодійний захід «Забіг у вишиванках ‒ 2023. Луцьк»; всеукраїнський турнір з тенісу серед юнаків та дівчат 12-14 років на призи Луцького міського голови; козацький турнір «ГЕРЦЬ 2023»; першість м. Луцька з козацького двобою пам’яті полеглих воїнів-героїв у російсько-українській війні.
Проведено 56 навчально-тренувальних зборів. Збірні команди Луцької міської територіальної громади взяли участь у 22 змаганнях різного рівня. Усього на спортивно-масову роботу було витрачено більше 2 млн грн.
За результатами виступів спортсменів у 2022 році протягом 2023 року було виплачено 10 одноразових грошових винагород учасникам Олімпійських ігор та їх тренерам, а також 9 одноразових грошових винагород спортсменам, які посіли призові місця на чемпіонатах світу та Європи, та їх тренерам на загальну суму 321,6 тис. грн. Також було виплачено 49 щомісячних стипендій – спортсменам з олімпійських видів спорту, 15 стипендій – з неолімпійських видів спорту, 2 стипендії з видів спорту для осіб з інвалідністю та 2 учасникам міжнародних змагань паралімпійського стилю «Ігри Нескорених» на загальну суму 1 882 тис. грн. Фінансова підтримка громадських організацій спортивного профілю (35 федерацій, клубів, команд) у звітному році склала 5 275 тис. грн, а також 290 тис. грн – кошти депутатського фонду.
Комунальним закладом «Луцький МЦФЗН “Спорт для всіх”» організовано та проведено фізкультурно-оздоровчу та спортивно-масову роботу за місцем проживання населення з усіма категоріями громадян, в тому числі соціально незахищеними верствами та особами з інвалідністю. Враховуючи інтереси різних категорій населення, в осередках КЗ «Спорт для всіх» за місцем проживання із залученням досвідчених працівників організовано 36 фізкультурно-оздоровчих груп, в яких займається 650 осіб різного віку.
Відповідно до календарного плану спортивно-оздоровчих заходів міський центр «Спорт для всіх» у 2023 році організував і провів масові заходи з нагоди Дня Святого Миколая, різдвяно-новорічних і Великодніх свят.
Окрім цього, проведено спортивно-патріотичний захід з дітьми-сиротами «Спорт, що об’єднує нас»; «Літнє дозвілля-2023»; спортивно-розвиваючі заходи до Дня захисту дітей; спортивні заходи в рамках реалізації соціального проекту «Активні парки – локації здорової України»; Фестиваль спорту «Тато, мама, я – спортивна сім’я»; спортивні заходи для дітей і молоді з інвалідністю «Ти зможеш, якщо зміг я!», «Повір у себе» (ГО «Інклюзивні студії», учні «Луцького навчально-реабілітаційного центру Луцької міської ради», ГО «Спілка батьків інвалідів з розладами аутичного спектру «Янголята», ГО «Джерело життя»); Фестиваль спорту «Здорова молодь – здорова нація» тощо. Всього в 2023 році Центром було проведено 1 330 заходів, в яких взяли участь 14 639 учасників, сума витрачених коштів –123,5 тис. грн. 66 тисяч гривень на проведення спортивних заходів надав Благодійний фонд Ігоря Палиці «Тільки разом».
У 2023 році вихованці комунального закладу «Дитячо-юнацька спортивна школа № 3» сім разів ставали переможцями, 4 рази срібними та 5 разів бронзовими призерами чемпіонатів України (дорослі, молодь, юніори). У 10 чемпіонатах з видів спорту ДЮСШ № 3 взяли участь понад 1000 учасників. У звітному періоді для закладу придбано 3 тренажери, що дозволило збільшити варіативність силової підготовки спортсменів. Завершено ремонт роздягалень і вбиральні залу важкої атлетики. Проводиться утеплення даху спорткомплексу № 1 на суму майже 1 млн грн, що дасть змогу заощадити використання електроенергії для обігріву приміщень.
У комунальному закладі «Дитячо-юнацька спортивна школа № 4 Луцької міської ради» функціонує 7 секцій та навчається 244 учні. Вагомих успіхів у 2023 році досягли вихованці відділення біатлону: Михайло Хміль став бронзовим призером Юніорського чемпіонату з біатлону в змішаній естафеті 4х2 км (м. Щучинськ, Казахстан); Аліна Хміль з переможним результатом спринтерської гонки на чемпіонаті України отримала свій квиток на Юнацьку зимову олімпіаду, яка пройде у Південній Кореї.
Юні футболісти одержали перемогу на міжнародному футбольному турнірі серед дітей 2012-2013 р.н. (ФРН). Загалом вихованці закладу взяли участь у 53 різних змаганнях і здобули 218 медалей.
11 вихованців КЗ «Спеціалізована дитячо-юнацька спортивна школа олімпійського резерву плавання Луцької міської ради» увійшли до складу національної збірної команди України з плавання. Іван Гарбарчук посів 3 місце на юніорському чемпіонаті Європи з плавання; Максим Юзва здобув золото на чемпіонаті України з плавання на дистанції 5 км; Артем Кіх посів перше, друге та третє місце на чемпіонаті України з плавання серед осіб з інвалідністю.
На комунальному підприємстві «Стадіон Авангард» проведено більше 50 заходів, в яких взяли участь близько 8 тисяч осіб.
З метою створення комфортних умов жителям громади для самостійних занять спортом і фізичною культурою проведено капітальний ремонт майданчика на вул. Привокзальній, 4 та поточні ремонти спортивних майданчиків на вул. Гулака-Артемовського, 3, вул. Софії Ковалевської, 23,25, на загальну суму понад 1 млн грн.
У 2023 році департамент «Центр надання адміністративних послуг у місті Луцьку» (ЦНАП) продовжив роботу із вдосконалення та адаптації адмінпослуг в умовах повномасштабної війни.
Протягом звітного періоду продовжено впровадження комплексного підходу у наданні адміністративних послуг за моделлю «життєва ситуація»: при реєстрації шлюбу одночасно особа може здійснити оформлення паспорта громадянина України та громадянина України для виїзду за кордон у зв’язку зі зміною прізвища.
Все більше використовувався «Мобільний кейс» для надання адмінпослуг, яким можуть скористатися маломобільні групи населення. Виїзди адміністраторів стосувалися питань реєстрації та зняття з реєстрації місця проживання, набуття права власності на нерухоме майно, відновлення документів. У 2023 році здійснено 33 таких виїзди.
З ініціативи міського голови з метою максимального сприяння у наданні послуг учасникам бойових дій та членам їх сімей на базі КП «Медичний центр реабілітації учасників бойових дій Луцької міської територіальної громади» організовано роботу виїзного адміністратора. За період листопад-грудень 2023 року відбулося 9 відповідних прийомів.
Станом на 31 грудня 2023 року у ЦНАП задекларовано 467 послуг 52-х суб’єктів надання адмінпослуг. Найбільш затребуваними у 2023 році стали такі:
- видача інформації щодо реєстрації/зняття з реєстрації місця проживання особи за відомостями Луцької міської територіальної громади – 36 718;
- оформлення паспорта для виїзду за кордон – 11 065;
- реєстрація місця проживання – 6 808;
- державна реєстрація прав на нерухоме майно – 6 205;
- надання витягу з Державного земельного кадастру – 4 215.
Загалом впродовж 2023 року до ЦНАП звернулось 310 400 суб’єктів звернень, оформлено 167 560 адміністративних послуг. Надійшло до міського бюджету за надання адміністративних послуг понад 21,3 млн грн.
Із загальної кількості наданих послуг – 10 601 надано у філіях (6 945 – у філії №1, 3 087 – у філії № 2), 1 861 послугу надано жителям безпосередньо у селах, де вони проживають.
У 2023 році надано 8 732 послуги у сфері реєстрації бізнесу, за які до бюджету міста надійшло близько 1 млн. грн. Зареєстровано 274 новостворених юридичних особи та 1 060 фізичних осіб-підприємців.
У сфері оформлення об’єктів нерухомості ЦНАП надав 56 870 послуг.
У звітному році видано 651 акт цивільного стану (241 свідоцтво про смерть; 120 – про народження; 290 – про шлюб, з них 100 – про шлюб у скорочені терміни «Шлюб за добу»).
Розпочато надання послуг з перереєстрації колісних транспортних засобів для юридичних і фізичних осіб, а також первинної реєстрації вживаного транспортного засобу, зареєстровано 297 одиниць та 90 перереєстровано, видано 1 547 посвідчень водія.
Впродовж 2023 року надано 7 966 послуг щодо оформлення паспорта громадянина України у формі ID-картки та 11 065 – з оформлення паспорта громадянина України для виїзду за кордон (у місцевий бюджет надійшло коштів у сумі 5,2 млн грн).
У 2023 році на адресу керівництва міської ради надійшло 3 823 звернення.
Зареєстровано 256 звернень під час онлайн прийомів. Спостерігається тенденція збільшення надходження електронних звернень від громадян і зменшення петицій. За звітний рік надійшло 881 електронне звернення та 28 петицій, з них лише 8 підтримані, а 20 – розглянуті як електронні колективні звернення.
Продовжується робота зі зверненнями громадян, що надходять у відділ комунікацій «15-80» телефоном, через соціальні мережі та застосунок Viber.
Для забезпечення їх оперативного всебічного розгляду та вирішення порушених питань використовується програмне забезпечення «VisualService» з розширеними можливостями комунікацій з мешканцями громади. З’явилась додаткова можливість реєстрації звернень на порталі та в мобільному додатку. Наразі зафіксовано 834 користувачі мобільного додатку та 452 відвідувачі порталу. Загалом за звітний період надійшло 20 736 звернень.
ЦНАП продовжує партнерські відносини за проєктом міжнародної технічної допомоги «Підтримка доступності послуг в Україні» (PROSTO) та Програмою «Електронне урядування задля підзвітності влади та участі громади» (EGAP).
Завдяки участі у проєкті «Енергонезалежні ЦНАПи» українсько-швейцарської програми EGAP встановлено сонячні панелі, що забезпечило безперервне надання адмінпослуг в умовах війни (вартість наданого обладнання – 500 тис. грн), а участь у програмі EGAP “Електронне урядування задля підзвітності влади та участі громади” дала змогу облаштувати у філії №1 департаменту ЦНАП місце для оформлення біометричних документів.
Для створення більш комфортних умов жителям громади у ЦНАП щодня здійснюють прийом спеціалісти ГУ Пенсійного фонду України у Волинській області, ЛСКАП «Луцькспецкомунтранс», а також надають послуги фахівці Луцької філії Волинського обласного центру зайнятості, КУ «Луцький міський трудовий архів».
Упродовж 2023 року департаментом державної реєстрації Луцької міської ради надано 45 546 послуг з державної реєстрації речових прав на нерухоме майно, реєстрації, декларування місця проживання осіб і ведення Реєстру територіальної громади. Близько 31% послуг у сфері державної реєстрації речових прав на нерухоме майно було надано безоплатно пільговим категоріям громадян.
Протягом 2023 року надано 105 послуг внутрішньо переміщеним особам з питань державної реєстрації речових прав на нерухоме майно, що знаходиться на території Донецької, Запорізької, Луганської, Миколаївської, Харківської, Херсонської областей, Автономної Республіки Крим та міста Севастополь.
У 2023 році впроваджено надання електронної послуги «Державна реєстрація прав на нерухоме майно» через Єдиний державний вебпортал електронних послуг «Дія».
У 2023 році на розгляд адміністративної комісії міської ради надійшло 752 адміністративних протоколи. Прийнято 641 постанову. Закрито проваджень за різними мотивами у 153 адміністративних справах. Накладено штрафів на 449 правопорушників. За цей період проведено 23 засідання комісії.
За 2023 рік до бюджету міста правопорушниками сплачено штрафів на суму 341 547 грн.
Ухвалено судові рішення про стягнення на користь Луцької міської ради коштів на загальну суму 4 755 тис. грн. На виконання судових рішень з юридичних та фізичних осіб стягнено кошти на загальну суму 1 791 797 грн.
У 2023 році в бюджет громади сплачено згідно з мировими угодами 308 203 грн.
Упродовж року оголошено 118 відкритих торгів з особливостями.
Відбулось/завершено 87 закупівель, з них для потреб Збройних сил України – 65 закупівель, укладено договорів на 109 млн грн. На ці кошти придбано: тепловізори – 58 шт.; портативні зарядні станції – 55 шт.; квадрокоптери – 416 шт.; FPV-дрони – 100 шт.; антидронові рушниці – 31 шт.; супутникові модеми Starlink Internet Satelite Dish Kit v2 – 45 шт.; комплекти підсилювача сигналу для квадрокоптерів – 30 шт.; акумулятори до квадрокоптерів – 161 шт.; одяг для військових – 2 500 комплектів.
За результатами оцінки електронною системою найбільш економічно вигідних пропозицій з найнижчою ціною бюджетом громади зекономлено 8 616 тис. грн.
Упродовж 2023 року міський голова у межах своїх повноважень видав 516 розпоряджень, з них: 511 розпоряджень з питань основної діяльності та 5 – з адміністративно-господарських питань.
Протягом 2023 року загальним відділом міської ради:
зареєстровано та забезпечено облік та контроль за дотриманням встановлених термінів розгляду 8642 документів вхідної кореспонденції;
зареєстровано та відправлено 5749 документів вихідної кореспонденції;
зареєстровано та доведено до відома виконавців 36 доручень міського голови та його заступників.
Протягом 2023 року до Луцької міської ради надійшло 443 запити на інформацію.
В архівному відділі Луцької міської ради станом на 31 грудня 2023 року обліковано 36 фондів.
Протягом 2023 року проведено 11 засідань постійно діючої експертної комісії архівного відділу, на які подали для розгляду свої документи 122 установи.
Архівним відділом прийнято 7 частин фондів у кількості 146 справ управлінської документації постійного терміну зберігання.
Організовано впорядкування документів у 9 установах міста та 1 фонді особового походження, що формують документи Національного архівного фонду.
Станом на 31 грудня 2023 року в базі даних Державного реєстру виборців в межах Луцької міської територіальної громади внесено 178 542 записів про виборців (170 749 – мають виборчу адресу, 7 793 – без виборчої адреси з відміткою “вибув”). У Луцькій громаді обліковано 150 695 діючих виборців. Відмітка про нездатність самостійно пересуватись проставлена в службових даних 851 виборця. До адресної підсистеми Реєстру внесено 1 016 вулиць, 20 063 будинки.
У зв’язку з дією правового режиму воєнного стану та згідно з постановою Центральної виборчої комісії на час дії воєнного стану функціонування та ведення Державного реєстру виборців тимчасово припинено.
У 2023 році за підтримки фонду “Східна Європа” та Програми EGAP був проведений інформаційний аудит у 35 виконавчих органах міської ради.
Основні завдання аудиту: дослідження наявної публічної інформації та публічної інформації у формі відкритих даних, оцінка сфер діяльності Луцької міської ради на наявність пріоритетних наборів даних, формування рекомендацій для підвищення ефективності роботи зі створення та публікації публічної інформації. У процесі аудиту було проведено анкетування громадськості та працівників виконавчих органів – отримано 52 відповіді громадян.
Діяльність Луцької міської ради висвітлюється на офіційному сайті Луцької міської ради https://www.lutskrada.gov.ua/, акаунті «Луцька міська рада» у соціальних мережах:
“Фейсбук” https://www.facebook.com/lutskrada,
“Телеграм” https://t.me/lutskradanews,
ютуб-каналі https://www.lutskrada.gov.ua/video-news/on-line .
Оперативно про головне можна дізнатися з особистої сторінки міського голови у соціальних мережах:
«Фейсбук» https://www.facebook.com/ihor.polishchuk,
«Інстаграм» https://www.instagram.com/_ihor_polishchuk/,
«Телеграм» https://t.me/mayorpolishchuk.
У грудні 2023 року на сесії Луцької міської ради затверджено Статут Луцької міської територіальної громади. Необхідність його ухвалення зумовлена завершенням процесу створення громади, суспільними та політичними змінами в державі. Крім цього, за законом, Статут громади – єдиний документ місцевого рівня, у якому визначається та описується порядок реалізації жителями громади права безпосередньої участь у вирішенні питань місцевого значення. Таким чином, міська рада регламентувала взаємодію громади з органами та посадовими особами місцевого самоврядування.
Програмою соціального та економічного розвитку громади, іншими цільовими програмами визначено основні напрямки розвитку Луцької міської територіальної громади та діяльності Луцької міської ради на 2024 рік. Зокрема:
Підтримка Збройних сил України, реалізація заходів із організації та діяльності територіальної оборони та мобілізаційної підготовки, заходів цивільного захисту та правового режиму воєнного стану, проєктування, будівництво, ремонт захисних споруд (сховищ, протирадіаційних укриттів), споруд подвійного призначення та облаштування приміщень, які плануються до використання для укриття населення.
Створення ветеранського хабу (реконструкція приміщення на вул. Сергія Климчука, 7).
Завершення розробки та затвердження Стратегії розвитку Луцької міської територіальної громади до 2030 року.
Завершення «Проєкту реконструкції системи централізованого теплопостачання у м. Луцьк», що реалізується у співпраці з Європейським банком реконструкції та розвитку.
Завершення реалізації проєкту «Оновлення інфраструктури електротранспорту міста Луцька Волинської області» в рамках проєкту «Міський громадський транспорт України I» та придбання нових тролейбусів в рамках підпроєкту Луцької міської ради «Оновлення тролейбусного парку м. Луцька». Спільний з Європейським інвестиційним банком проєкт «Міський громадський транспорт України ІІ».
Оптимізація контактної мережі шляхом будівництва відрізку тролейбусної лінії, яка з’єднає мікрорайон ЛПЗ з вул. Львівською, модернізація поворотних стрілок, встановлення додаткового обладнання в рамках Грантової угоди з Європейським інвестиційним банком на 155 тис. євро.
Реалізація проєкту «Модернізація системи водопостачання та водовідведення м. Луцьк» в рамках проєкту «Програма розвитку муніципальної інфраструктури України».
Відновлення роботи Луцької дитячої залізниці.
Реконструкція комунального закладу «Луцька загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів № 13» (корпус 2) на вул. Чернишевського, 29 в м. Луцьку Волинської області у співпраці з Європейським інвестиційним банком та ПРООН (UNDP).
Реалізація проєкту «Створення багатофункціонального простору для бізнесу в місті Луцьку» в рамках програми «Підтримка швидкого економічного відновлення українських муніципалітетів» у співпраці з Програмою розвитку Організації Об’єднаних Націй «ПРООН», урядом Німеччини та GIZ.
Впровадження програми «Родина для кожної дитини» у межах реалізації пілотного проєкту «Кращий догляд для кожної дитини» Дитячого фонду ООН (ЮНІСЕФ).
Продовження реалізації комплексної програми «Безпечне місто Луцьк» шляхом реалізації проєктів із встановлення камер відеоспостереження на проспектах Волі, Молоді, Соборності, інших вулицях міста Луцька та інших населених пунктах громади. Забезпечення безперервної, систематичної та оперативної обробки даних відеоспостереження та відеоаналітики щодо надзвичайних подій, порушень нормальних процесів життєдіяльності населення.
Розробка та затвердження Плану дій сталого енергетичного розвитку та клімату до 2050 року.
Виконання заходів з реставрації пам'ятки місцевого значення «Гостинний двір чехів Прайзлерів» по вул. Кафедральна, 4 у м. Луцьку в рамках державно-приватного партнерства.
Початок реалізації проєкту з будівництва сміттєпереробного комплексу в селі Брище в рамках співпраці з Європейським банком реконструкції та розвитку (ЄБРР).
Налагодження міжнародного співробітництва в рамках Програм відновлення України; відкриття офісу Луцької міської територіальної громади в місті Брюссель.
Попри повномасштабне російське вторгнення, у результаті злагодженої роботи міської влади, депутатів, членів виконавчого комітету, працівників виконавчих органів міської ради, установ, закладів, підприємств, організацій міської комунальної власності, волонтерів, кожного жителя Луцька міська громада справилася з викликами умов воєнного стану та продемонструвала готовність вирішувати складні завдання.
СОЦІАЛЬНА ПОЛІТИКА ТА СОЦІАЛЬНИЙ ЗАХИСТ НАСЕЛЕННЯ
-
Задати запитання
Протягом дії воєнного стану в Україні до Луцької міської територіальної громади прибули тисячі українських родин, переважна більшість яких у 2023 році продовжили своє перебування у громаді. Станом на 1 січня 2024 року на обліку у департаменті соціальної політики міської ради перебували 16 622 внутрішньо переміщені особи.
Протягом 2023 року спеціалістами департаменту соціальної політики видано 1 616 довідок про взяття на облік внутрішньо переміщених осіб і 949 довідок для отримання гуманітарної допомоги.
За призначенням допомоги на проживання до департаменту соціальної політики звернулось 2 410 внутрішньо переміщених осіб, щодо 2 254 громадян питання вирішено позитивно.
Департамент соціальної політики здійснює прийом, розгляд, перевірку та внесення відомостей щодо власників житла, які тимчасово прихистили внутрішньо переміщених осіб, до єдиної інформаційно-аналітичної системи обліку даних, пов’язаних з компенсацією витрат за тимчасове розміщення (перебування) громадян цієї категорії. Так, в 2023 році здійснено розрахунок суми компенсації 326 власникам житлових приміщень на загальну суму 6 675 тис. грн.
На обліку в територіальному центрі соціального обслуговування Луцької міської територіальної громади перебуває 3 496 мешканців, із яких 957 отримують послугу догляду вдома (в т.ч. 111 – у сільській місцевості). Всього за звітний період працівниками установи надано 448 793 соціальних послуги для 4 310 осіб.
Від початку введення воєнного стану територіальний центр визначено одним із пунктів Луцької міської територіальної громади, де внутрішньо переміщені особи можуть отримати гуманітарну допомогу продуктами харчування, одягом, предметами домашнього вжитку тощо. У звітному році цією послугою скористалися 7 030 громадян цієї категорії.
Впродовж 2023 року допомогу продуктовими наборами отримали 3 828 осіб – отримувачів соціальних послуг територіального центру.
1 вересня 2023 року почав діяти сектор сервісу ветеранів відділу прийому громадян департаменту соціальної політики Луцької міської ради, який створено для забезпечення комплексної допомоги ветеранам війни та членам їх сімей і максимального сприяння ветеранам переходу від військової служби до цивільного життя.
За час роботи фахівці сектору прийняли 500 звернень щодо оформлення пільг на оплату житлово-комунальних послуг, 61 звернення для надання адресної грошової допомоги на оплату житлово-комунальних послуг та електричної енергії, 40 звернень щодо отримання відповідного статусу, 220 заяв на забезпечення відпочинком з реабілітацією, 167 заяв щодо отримання грошової допомоги на лікування тощо. Надано 249 усних консультацій в ході особистого прийому.
З метою надання правової та психологічної допомоги членам сімей військовополонених і військовослужбовців, які вважаються зниклими безвісти внаслідок збройної агресії проти України, при департаменті соціальної політики створено Центр підтримки сімей військовополонених і військовослужбовців, які вважаються зниклими безвісти. До Центру протягом 2023 року звернулося більше 100 родин. Підготовлено 114 відповідних запитів:
22 – до державного підприємства «Український Національний центр розбудови миру», який виконує функції Національного інформаційного бюро;
63 – Уповноваженому з питань осіб, зниклих безвісти за особливих обставин Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України;
29 – до Координаційного штабу з питань поводження з військовополоненими.
Підготовлено 61 депутатське звернення для отримання інформації, що може сприяти поверненню військовополонених чи розшуку військовослужбовців, які вважаються зниклими безвісти.
Для членів родин військовополонених і військовослужбовців, які зникли безвісти за особливих обставин, підготовлено 251 звернення, зокрема, до командирів військових частин, державного підприємства «Український Національний центр розбудови миру», Служби розшуку Товариства Червоного Хреста України, Координаційного штабу з питань поводження з військовополоненими, Уповноваженого з питань осіб, зниклих безвісти за особливих обставин, Департаменту інформатизації МВС України, Спеціалізованої прокуратури, Комісії про встановлення факту позбавлення особи особистої свободи внаслідок збройної агресії проти України Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України та Служби Безпеки України.
У 2023 році департаментом соціальної політики надано 108 287 послуг соціального спрямування. Зокрема, призначено державних соціальних допомог 22 741 одержувачу, 268 осіб забезпечено путівками на санаторно-курортне лікування.
У порядку нагляду за правильністю призначення пенсій перевірено 6 208 пенсійних справ та особових рахунків.
Підготовлено 5 пакетів документів для клопотання щодо присвоєння почесного звання «Мати–героїня».
На виконання місцевих цільових програм, реалізацію заходів яких здійснює департамент соціальної політики, бюджетом громади в 2023 році профінансовано 54 693,5 тис. грн.
Так, на виконання Програми соціального захисту населення виплачено 34 797 тис. грн. Зокрема:
- 18 млн грн – адресної грошової допомоги мешканцям громади, які опинились в складних життєвих обставинах, на лікування, подолання аварій і катастроф, вирішення соціально-побутових проблем;
- 1 759 тис. грн – адресної грошової допомоги окремим категоріям населення, довгожителям, одноразової грошової допомоги з нагоди державних і релігійних свят;
- 1 836 тис. грн – адресної грошової допомоги хворим громадянам пільгових категорій на придбання ліків;
- 4 818 тис. грн – компенсації фізичним особам, які надають соціальні послуги з догляду на непрофесійній основі;
- 1 726 тис. грн – відшкодування коштів із надання пільг на послуги зв’язку, проїзду пільговим категоріям населення.
Крім цього, на підтримку діяльності громадських організацій у сфері соціального захисту профінансовано 1 074 тис. грн.
У межах Комплексної програми соціальної підтримки ветеранів війни та членів їх сімей на 2021–2023 роки бюджетом громади у 2023 році профінансовано 11 589 тис. грн і надано матеріальну допомогу на лікування 525 особам, проведено виплату одноразової матеріальної допомоги 57 військовослужбовцям, забезпечено відпочинком із проведенням заходів щодо психологічної реабілітації 233 особи, виплачено до Дня матері допомогу 145 матерям загиблих (померлих) ветеранів війни.
Протягом 2023 року виплачено адресну грошову допомогу на оплату житлово-комунальних послуг окремим категоріям громадян на суму 7 829 тис. грн.
Відповідно до Програми соціальних виплат дітям здійснено виплату для 213 дітей з 161 сім’ї загиблих (зниклих безвісти) військовослужбовців на загальну суму 5 396 тис. грн.
У межах Програми розвитку надання соціальних послуг в Луцькій міській територіальній громаді на 2021–2025 роки:
в їдальні територіального центру соціального обслуговування за бюджетні кошти забезпечено безкоштовним гарячим харчуванням 1 415 осіб на суму 811 тис. грн;
закуплено та вручено продуктові пакети для підопічних територіального центру з нагоди державних і релігійних свят на суму 160 тис. гривень;
забезпечено надання послуг з перевезення спеціалізованим автомобілем осіб з обмеженими фізичними можливостями та громадян похилого віку, які обслуговуються структурними підрозділами територіального центру на суму 16 тис. грн.
У 2023 році в межах реалізації програми «Родина для кожної дитини» Дитячий фонд ООН ЮНІСЕФ в Україні офіційно передав електромобіль Луцькій міській територіальній громаді, що обладнаний для перевезення дітей, які пересуваються на інвалідних візках. Він використовується для здійснення соціального супроводу сімей, які опинились в складних життєвих обставинах, екстреної допомоги, а також для допомоги родинам, які виховують дітей з інвалідністю.
Упродовж 2023 року в Центрі взаємопідтримки внутрішньо переміщених осіб отримали допомогу 13 200 осіб. Видано 4520 продуктових наборів, а також більше 100 тонн різної допомоги (одяг, взуття, постіль, дитяче харчування, підгузки, засоби гігієни та інші речі першої необхідності).
З нагоди Великодня проведено благодійну акцію, кулінарний майстер-клас “Великдень у Луцьку, по-луцьки” в партнерстві з Благодійним фондом Ігоря Палиці “Тільки разом”. Під час заходу відомі жінки Луцька разом з внутрішньо переміщеними жінками випекли 300 традиційних та європейських пасок, які передали на фронт, а також бійцям, які перебувають у медичних закладах міста.
З нагоди Великодня, Міжнародного дня захисту дітей та Дня міста з метою відродження українських традицій на Площі Героїв Майдану проведено загальноміські благодійні заходи на підтримку Збройних сил України «Україна. Воля. Діти!».
У 2023 році 117 дітей з сімей військовослужбовців мали змогу відпочити та оздоровитись: в Закарпатській та Волинській областях – 28 дітей, у Республіці Польща (м. Пйотрик Трибунальський) – 70 дітей, у Литовській Республіці (м. Таураге) – 19 дітей.
Щороку напередодні Дня знань відбувається благодійна акція «Скоро до школи», під час якої діти з числа пільгових категорій, які йдуть у перший клас, отримують від міського голови перші в своєму житті шкільні портфелі. У 2023 році 270 першокласників (з них 190 дітей військовослужбовців) отримали шкільні ранці та канцелярські набори, а 75 дітей загиблих (померлих) захисників України також отримали шкільне приладдя.
У Денному центрі соціально-психологічної допомоги особам, які постраждали від домашнього насильства, у 2023 році послугами скористались 703 особи. Упродовж року в «кризовій кімнаті» перебувало 38 осіб. Мобільними бригадами здійснено 590 виїздів та охоплено соціальними послугами 1379 громадян.
У звітному році в кар’єрному просторі «ВОНА хаб. Луцьк» 720 жінок отримали індивідуальні консультації, для 407 жінок створили плани економічної безпеки, 164 жінки за результатами консультацій і складання резюме працевлаштовано, 37 жінок відкрили свій бізнес чи стали самозайнятими. Проведено конкурс бізнес-проєктів для бенефіціарок проєкту кар’єрний хаб «ВОНА», три перможниці якого отримали по 37 тис. грн на реалізацію своїх бізнес-проєктів, а також конкурс грантів для підприємств на підтримку створення нових робочих місць для жінок, котрі постраждали від домашнього/гендерно зумовленого насильства. Бюджет гранту – 220 000 грн.
У межах підписаних меморандумів про співпрацю з Фондом ООН у галузі народонаселення в Україні та Дитячим фондом ООН (ЮНІСЕФ) у 2023 році проведена робота до відкриття Денного центру соціально-психологічної допомоги постраждалим від гендерно зумовленого насильства та Центру надання соціальних послуг. Ці центри стануть важливим рятівним колом для людей, які опинились в складних життєвих ситуаціях та потребують допомоги і підтримки.
У День Святого Миколая Луцька міська рада, залучивши таксі міста “Євро таксі”, “Хіт таксі”, “Еко таксі”, “Еліт експрес таксі” та благодійний фонд “Дитяча місія. Україна”, провела щорічну акцію «Миколай пам’ятає про всіх» з метою адресного привітання дітей з інвалідністю. Подарунки отримали 268 дітей.
У 2023 році спеціалістами служби у справах дітей проведено 30 рейдів вулицями міста, в ході яких виявлено 40 дітей, з них ‒ 36 влаштовано у притулок для дітей Волинської обласної військової адміністрації, 4 ‒ у будинок дитини. Обстежено умови проживання 1150 дітей, які перебувають у складних життєвих обставинах, проживають в багатодітних сім'ях, у сім'ях, де вчиняється насильство.
Проведено 7 засідань комісії з питань захисту прав дитини, 950 індивідуальних консультацій, 150 виховних і попереджувально-профілактичних заходів, 360 індивідуально-профілактичних бесід. Взято на облік 50 дітей, які перебувають у складних життєвих обставинах, надано матеріальну допомогу 93 дітям на суму 55 100 грн.
Представлено інтереси 80 дітей у суді. Направлено матеріали у Луцьке районне управління поліції ГУ НП у Волинській області для оформлення протоколів про адміністративні стягнення на 23 батьків за ухилення від виконання обов’язків щодо виховання та утримання дітей.
За звітний період з 33 дітей, які набули статус дитини-сироти та дитини, позбавленої батьківського піклування, 26 дітей влаштовано до сімейних форм виховання, 4 дітей перебувають у державному закладі, 3 дітей усиновлено.
Обстежено умови проживання 262 дітей-сиріт, дітей, позбавлених батьківського піклування, 60 внутрішньо переміщених дітей та 48 усиновлених дітей.
На обліку у службі у справах дітей перебуває 23 внутрішньо переміщені дитини-сироти, дитини, позбавленої батьківського піклування. У звітному році 382 дітям надано статус дитини, яка постраждала внаслідок воєнних дій і збройних конфліктів.
Підготовлено 38 висновків про доцільність усиновлення та його відповідність інтересам дитини. Усиновлено 25 дітей, в тому числі 8 дітей, позбавлених батьківського піклування, 17 ‒ внутрісімейне усиновлення.
Оформлено 1020 заяв-дозволів на виїзд дітей за межі України в умовах воєнного стану у супроводі законних представників або уповноважених ними осіб.
Протягом звітного періоду розглянуто майже тисяча звернень на 21 задекларовану адміністративну послугу, які надає служба у справах дітей.